Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2022. április 9.

Nagy csatában Svájc a Bermuda-kupa győztese – vb 2022, 12. nap

Sajnos egy szomorú hírrel kell kezdenem a tudósítást. 89 éves korában elhunyt minden idők talán legszínesebb bridzsszemélyisége, Edwin Kantar. Játékosként kétszeres világbajnok, számos nagy verseny győztese, szakíróként és oktatóként zseniális, generációkat tanított meg a minőségi bridzsre. De publikációi, előadói tevékenysége nem csak abból állt, hogy szárazon érintette a bridzs különböző területeit. Egyéniségével, szellemes és finom, akár önironikus humorával mindenki számára élvezhetőbbé tette a játékot, mellyel persze be is tudta lopni magát az olvasók és a tanítványok szívébe. Könyvei révén jómagam is sokat tanultam tőle. Isten veled, Eddie, hiányozni fogsz!

A második félidő előtt még nem dőlt el semmi, ez volt az állás a négy döntőben:
Bermuda-kupa (nyílt csapatok)
Svájc–Hollandia 93–99

Velence-kupa (nők)
Svédország–Törökország 108–63

d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Lengyelország 87–130

Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–USA 1 107–86

A versenyt ezen az oldalon lehet elérni. (A cikk összes partijának lejátszása a Next gombbal követhető.)

A Bermuda-kupa 4. szegmensében a svájciak természetesen a legerősebb összeállításban kezdték a játékot, és már a harmadik leosztásban kiváló szkórt hoztak mindkét asztalon.

28 pontos szlem, olcsó mentés

Klukowski 3 kőr ugrása volt a döntő, és Gawrysnak nem is kellett több, meg se álltak a szlemig.

Drijver mesterséges 1 szan közbeszólása négyes pikket és egy ötöst minort ígért (Raptor-konvenciónak nevezi a szakirodalom). Kelet kőr támogatást jelző 2 szan licitje után Brink azonnal gémre ugrott, így nem csoda, hogy Kelet–Nyugat nem jutott el a kőr szlemig. A kontrázott felvétel hármat bukott 500-ért, de ez az írás bőven kompenzálta a másik asztalon elért +1430-at, 15 IMP Svájcnak. A szenioroknál India, a vegyes csapatoknál Franciaország játszott még szlemet, mindketten +13 IMP-ért.

Extra hosszú szín = extra erő

A „holland” asztalon Brink–Drijver bellben sem adott zöld utat Kelet–Nyugatnak, hogy szabadon licitálhassanak, ennek ellenére a Van Lankveld–Van den Boss páros belicitálta a 6 kárót. Ült mindkét impassz, +1390 Hollandiának.

Érdemes megemlíteni, hogy Klukowski nem figurapontokban számol. A 3 káró ugrás a színhosszúságot is bekalkulálta, melyre Gawrys 4 treffel tett kísérletet a szlemre. Miután Klukowski 4 kárója behúzta a féket, Gawrys leállt 5 káróban. Döntésébe talán az is belejátszhatott, hogy a Polish Club licitrendszerben az 1 káró indulás felülről limitált. A partin 13 IMP-t szereztek a hollandok, a nőknél a törökök, a szenioroknál India, a vegyes csapatoknál az USA 1 mondta be a 6 kárót.

Női huncutság

A bridzs a hibák játéka. A Franciaország–USA 1 vegyes találkozón a Kelet helyén ülő világbajnok, Vanessa Rees csőbe húzta az amerikai Rosenthalt. Az ellenjáték egyszerűnek tűnt. Káró bubi indulás után – ha a felvevő lemond a teljesítésről – kiáll két káró és az adu ász. Vanessa másképp gondolta és bedobott egy trükköt. Ütött az ásszal és kis pikket hívott az asztalról. Észak bekapta a horgot, beszaladt a királlyal. Ez lett a veszte. A felvevő lopott, kőr lopással asztalra ment, a pikk ász-dámára kézből eldobott két kárót, és ezzel +750-et, valamint 14 IMP-t szerzett Franciaországnak, mert a másik asztalon a kontra nélküli 5 treff kettőt bukott.

Tévutak

Mindkét asztalon bemondták és elbukták a szlemet. Brink treff indulást kapott, megadta a pikk impasszt, ami nem ült, és kiadott még egy adut. A licit alapján a mezei játékos talán nem bízik a pikk impassz sikerében, de Brink korábbról már ismerhette Van ven Bosst valahonnan, és azt sejthette, hogy ellenfele ebben a szkórhelyzetben a pikk király nélkül is közbeszólt volna.

Gawrys is belebeszélt 2 káróval, ráadásul a káró nyolcassal kezdett, ütött a dáma. De Wijs szintén a pikk impasszra támaszkodott, de rosszul mérte fel a helyzetet, mert Gawrys szolidabb bridzset játszik, mint a hollandok, így nagyobb sansz, hogy rossz lesz a pikk impassz és húzni fog a treff. Utóbbi esetben ugyanis nem csak a 3–3 elosztás segít, hanem az eső szingli vagy dubló treff bubi is nyer. Tehát (szerintem) esélyesebb játék lett volna, ha lehívja úr aduját és kikergeti az utolsó kőrt. Ha Nyugat nem hív pikket, akkor az impasszt később is meg lehet adni, mert az az általános nézet, hogyha egy impassz eredetileg ül, akkor később is ülni fog. Így viszont húzó lett a parti. Érdekes, hogy a 6 kőrt sehol sem teljesítették, így arra gondoltam, hogy legközelebb megcélzom a vébét, ha ennyire látok a pályán. Négy lapból. 

Rossz kizárás

Tapasztalatom szerint 7222 elosztással nem szerencsés a 3-as magasságú kizárás, ha nincs benne buké. És Kelet lapjában nem volt. Van den Boss azonban nem ismeri a bukét, és bellben, passzos partnerrel szemben 3 kőrrel indult ezzel az ócska lappal. Örülhetett, hogy nem játszotta kontrával a felvételt, mert a –800 rosszabb lett volna, mint Brink bemondott 3 szanja és +400-a. 7 IMP-t keresett a partin Svájc, mert a másik asztalon Klukowski 2 pikkel indult első helyen (Muiderberg-konvenció, ötös pikk + ötös minor) és Muller 2 szan újranyitása körpasszba fulladt.

Ez volt a világbajnokság állása ebéd előtt és 64 leosztás után:
Bermuda-kupa (nyílt csapatok)
Svájc–Hollandia 130–121

Velence-kupa (nők)
Svédország–Törökország 139–109

d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Lengyelország 131–164

Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–USA 1 150–125

Ebéd után hemzsegtek a szlemek. És nem csak a kicsik.

13 fejütés

Mind a 7 treff, mind a 7 szan terített. Klukowski–Gawrys 7 treffet játszott, Verhees–Van Prooijen 7 szant, ezért a hollandok 2 IMP-t nyertek a tombolán. A nőknél a törökök, a szenioroknál az indiaiak hagyták ki a nagyszlemet, így a parti ott nem volt olcsó.

Lesütött sz(l)emmel

Szinte hihetetlen, hogy a Bermuda-kupa döntőjében a csapatok nemhogy a nagy-, de a kisszlemet sem mondták be a fenti lapokkal. A nagymamám Délen ászt kérdezett volna rögtön, és a 3 ászos válaszra azonnal bevágta volna a 6-ot. De ha ment neki aznap a játék, akkor a 7-et. A hölgyeknél a svéd Clementsson–Ovelius pár 7 treffet játszott, és ezzel 13 IMP-t keresett a partin, mert a törököknek csak a 6 treffet sikerült bemondaniuk. India is nagyszlemet teljesített +17 IMP-ért, ugyanis a régi motoros lengyel pár, Kowalski–Romanski csak 3 szan plusz négyet játszott. A vegyes versenyen mind a francia, mind az amerikai csapat 6 treffben szürt. Akik kihagyták ezt a nagyszlemet, azok biztosan lesütött szemmel mentek az egyeztetésre.

(Egyébként Sanna Clementsson kisasszonynak személyemben magyar rajongója is van, bár Gulyás Dani is pedálozik rá, sőt, ő előrébb tart, mert 2019-ben interjút is készített vele. Ezt olvashatjátok itt.)

Rendszerparti

Van Prooijen nem tudott 1 treffel indulni, mert ellenállt a rendszer. Ezért a 2-es magasságon meg is büntették.

Gawrys rosszabbul járt, mert rövid pikkjével újranyitotta a licitet és Klukowski nem merte a 2 pikk kontrát lepasszolni, elvégre a felüllicittel Dél géminvitet adott. És igaza volt, mert a 2 pikk benne van. Mégis jobban járt volna, ha nem igazít 3 treffre, mert a kontrával teljesített 2 pikk csak –470-et ír, a kontrázott bellista három bukás viszont –800-at. Ha Muller pikkel kezd, akkor simán buktat hármat, de ő lehúzta először a kőr ászt. Erre a kezdésre csak egyet bukik a felvétel! Dél káróval folytatta, és Gawrys egy ideig jó úton haladt. A harmadik magas káró lehívása azonban már drága ütésbe került, mert Muller lopott. Ha a felvevő lekapja a treff ászt, akkor belezúg a király, de a treff dáma kihívásával Gawrys eső bubira játszott. Ez a játék olyan volt, mint régen a legtöbb borítékos sorsjegy belső oldalán a felirat: Nem nyert! És mint utólag kiderült, ez a 12 IMP-és szkór volt a szett legnagyobb írása. 

Rejtély

Bár szeretem a rejtvényeket, a hollandok licitjét nem tudtam megfejteni. A 6 szannal 2 IMP-t kerestek a partin, de nem érdemelték meg, mert a 6 treff sokkal jobb felvétel volt. A pikk jól feküdt, így nem volt nehéz a teljesítés. Gawrys felvevőjátékánál észrevettem, hogy nem a kilencessel, hanem a bubival adott kőr impasszt, rájátszva arra az esetre, hogy Délen a jó játékos nem mindig tesz figurát a mariázsból, ha nincs tízese. A török nők nem mondtak szlemet, a szenioroknál az indiai felvevő elbukta, a vegyes amerikai szintén. Rejtély, hogy miért.

A szegmensben már csak néhány IMP pattogott ide-oda, a szettet 24–13 arányban Hollandia nyerte. Izgalmas hajrá várt reánk.

Ez volt a világbajnokság állása az utolsó 16 leosztás előtt:
Bermuda-kupa (nyílt csapatok)
Svájc–Hollandia 143–145

Velence-kupa (nők)
Svédország–Törökország 201–139

d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Lengyelország 159–221

Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–USA 1 180–143

Az utolsó, mindent eldöntő 16 leosztás a Bermuda-kupában volt a legérdekesebb, mert a 2 IMP-s holland vezetéssel úgy állt a meccs, mintha most kezdték volna. A svéd nők már csak a láncaikat veszthették el, a meccset nem, de a bridzsben láttunk már csodát. A szenior lengyel csapat is félig már zsebben érezhette az aranyat, a francia–amerikai vegyes találkozó azonban még nem volt teljesen lefutva, a legtöbben a franciákra fogadtak.

Ismét hiányzott Darvas Északon 
A szegmens 2. leosztása annyiban volt érdekes, hogy a bermudai Kelet–Nyugatok leálltak gém alatt, míg a többi asztalon az amerikai vegyes kivételével gémet játszottak. A világklasszis Cronier-házaspár például így:

A kőr indulást Benedicte Cronier megütötte és lehívta a pikk ászt. Ha Észak „észnél” van, akkor az ászba bedobja a királyt! Hátha Dél az adu dámával ütésbe kerül, hogy lehívhassa kőrjeit. De ki lehet-e ezt találni? Talán. A krónikák szerint ez egyik Északnak sem sikerült. Nekem Darvas Róbert jutott az eszembe, de nem tudom, miért.

Ugribugri

De Wijs gémerős lappal zárta ki Gawryst, és ezúttal ráfázott, mert a rutinos harcost nem tudta eltántorítani attól, hogy 4 pikket mondjon. A kontrázott egy bukás kifizetődött, mert a másik asztalon Kelet alacsonyabban tudott beszállni a licitbe, és a 3 pikkel mindent elmondott. (Nekem a 4 pikk után a védett pikk király miatt eszembe jutott Északról a 4 szan, de kicsit könnyebb helyzetben voltam, mert láttam mind a négy lapot.) +6 IMP a svájciaknak, akik 4 ponttal átvették a vezetést.

Agresszivitás

Muller nem mert közbekotyogni Délen, így Klukowski alkalmazta a Texas államról elnevezett konvenciót. A lejátszásban nem kellett a brillír.

Brink bezavart a 2 káróval, majd Drijver úgy tett, mintha lapja lenne. Volt is, csak gyenge. Hogy Van Lankveld miért nem mondott 4 pikket a 4 káróra, azt előttem titokban tartotta, ebből is látszik, hogy ő sokkal többet tud, mint én.

Ezután a svájciak 8, a hollandok 11 IMP-t csipegettek össze, pedig lehetett volna többet is, ha bemondják az alábbi szlemet.

A svéd hölgyeket nem lehetett megzavarni, eljutottak a 6 pikkig, pedig a törökök rendesen próbálkoztak. A szenioroknál az indiai csapat is szlemig menetelt, és a vegyespárok is megmászták a hatos magasságot.

Három leosztással a vége előtt 167–156 volt az állás a svájciak javára. A hollandok mindhárom partiban írtak, de csak 8 IMP-t tudtak összeszedni, így Svájc vaskos 3 pont előnnyel lett világbajnok. Óriási mérkőzés volt! A másik három kupában nem történt fordulat az utolsó szettben, így a nőknél Svédország, a szenioroknál Lengyelország, a vegyes csapatoknál Franciaország lett a győztes. Nagyszerű és magas színvonalú verseny volt, és végre mi, magyarok is letettük névjegyünket a világ bridzsasztalára.

A világbajnokság végeredménye
Bermuda-kupa (nyílt csapatok)
Svájc–Hollandia 167–164
Aranyérmes: Svájc – Sjoert BRINK, Bas DRIJVER, Piotr GAWRYS, Michal KLUKOWSKI, Fernando PIEDRA, Pierre ZIMMERMANN, Krzysztof MARTENS (edző)
Ezüstérmes: Hollandia – Simon DE WIJS, Bauke MULLER, Berend VAN DEN BOS, Joris VAN LANKVELD, Ricco VAN PROOIJEN, Louk VERHEES Jr, Gert-Jan ROS (nem játszó kapitány) Ton BAKKEREN (edző)

Velence-kupa (nők)
Svédország–Törökország 253–170
Aranyérmes: Svédország – Kathrine BERTHEAU, Sanna CLEMENTSSON, Louise HALLQVIST, Ylva JOHANSSON, Jessica LARSSON, Emma OVELIUS, Tobias TORNQVIST (nem játszó kapitány), Carina WADEMARK (edző)
Ezüstérmes: Törökország – Ozlem KANDOLU, Serap KURANOGLU, Eren OZAN, Irem OZBAY, Hatice OZGUR, Dilek YAVAS, Belis ATALAY (nem játszó kapitány), Halil ATALAY

d’Orsi-kupa (szeniorok)
India–Lengyelország 194–239
Aranyérmes: Lengyelország – Apolinary KOWALSKI, Michal KWIECIEN, Victor MARKOWICZ, Krzysztof MOSZCZYNSKI, Jacek ROMANSKI, Wlodzimierz STARKOWSKI, Wlodzimierz WALA (nem játszó kapitány)
Ezüstérmes: India – Rajesh DALAL, Sukamal DAS, Ashok Kumar GOEL, Ramratnam KRISHNAN, Anil PADHYE, Subrata SAHA, Ramratnam KRISHNAN, Ramratnam KRISHNAN (edző)

Vuhan-kupa (vegyes csapatok)
Franciaország–USA 1 199–163
Aranyérmes: Franciaország – Benedicte CRONIER, Philippe CRONIER, Vanessa REESS, Pierre SCHMIDT, Lionel SEBBANE, Joanna ZOCHOWSKA, Laurent THUILLEZ (nem játszó kapitány), Francois COMBESCURE (edző)
Ezüstérmes: USA 1 – Dana BERKOWITZ, Eldad GINOSSAR, Debbie ROSENBERG, Andrew ROSENTHAL, Chris WILLENKEN, Migry ZUR-CAMPANILE, Jeff AKER (nem játszó kapitány)
 


További cikkek ebben a témában