Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

András Imre - 2015. február 25.

Bonyolultabb esetek és előkészítés – Beszorítások, 3. lecke

A legutóbbi leckében a szimpla beszorításokat vizsgáltuk. A 4. csoporttól folytatjuk a besorolást, és a beszorítások előállítását mutatjuk be.
 
 
 

 
4. Megosztott szín
A fenyegető színben van beütés, de a beütés nincs összhangban a fenyegető lappal. Azzal szemben áll. Tipikus példa az Ax—Dx szerkezet. Ha ezen az egy átmeneten kívül nincs más híd, akkor pozicionális a prés. Vagyis csak a jó helyen ülő védő szorítható, partnere nem.  


6 szant játszunk, treff az indulás. Királyunkat elviszi az ász, treff folytatást kapunk.
 
Káróval le, kőr impassz, sikerül. Káróval le, kőr és Kelet adja a királyt. Majd kiderül, Nyugat védi a kőrt. A fenyegetésekben egy híd maradt, ez lesz a végállás:

Kézből jön a szorító káró. Asztalról ellentétesen dobunk.
 
Csak a szorító utáni védő préselhető. Ha Kelet tartaná a lapokat, az asztal hamarabb kényszerül dobásra. Sajnos a kőr beütéssel szemben volt maga a kőr fenyegetés. Tehát a megosztott színű fenyegetés csak részben hatékony. Hogyan lehet növelni a hatékonyságát?
 
Egy picit változtassuk meg mintapéldánkat:  


6 szan ellen treff az indulás, királyunkat viszi az ász, treff, kézben ütjük. Kőr impassz, sikerül. Káró dáma, káróval kézbe, kőr. Jön balról a király.
 
Elérhető rossz végállás:  


A káróra megint beszorul az asztal, Kelet nem szorítható.
 
Elérhető jó végállás, mert levettük a pikk ászt.  


A káróra van szabad dobás, elmegy a pikk, Kelet is szorítható.
 
Azt a technikát, amikor az megosztott fenyegetés úr lapját lehúzzuk Vienna-csíny vagy Vienna-coup névvel illetjük. Akkor alkalmazható, ha a másik fenyegető színben van jó átmenet.
 
5. Egyirányú beszorítás
Az előző példákban a két fenyegetés külön volt, vagyis az egyik a kézben, a másik az asztalon. Ennél a típusnál a fenyegetések együtt fekszenek. Természetesen a szorító velük szemben. A kettős fenyegetés utáni védő nem szorítható, azaz pozicionális a prés.  


Határeset, de abszolút forsszal indultunk Délen, majd 6 treffben kötöttünk ki. Nyugat káró dámával indult, még lopás is lehet, ütöttük. Hány ütésünk van? 11, és ha 3–2 a káró, semmi gondunk.
 
Szorítás lehetséges?
 
Pikkben és káróban vannak fenyegetéseink. A pikk az asztalon, sajnos a káró nem lehet kézben, nincs híd a kezünk felé, asztalra is csak egy. Tehát asztalon lesznek a fenyegetéseink, az odavezető hidat őriznünk kell.
 
Leaduzunk, Nyugat pikket dob a harmadikra. Levesszük a három kőrt. Kárót hívunk, hagyjuk Nyugatot, üssön. Sajnos Kelet nem ad. Tehát nem 3–2 a káró.
 
Néhány ideges Nyugat megpróbálhatja a pikk ászt. Ha Nyugat jól számol, tudja 6 treffünket, kiderült négy kárónk és három kőrünk. A mi Nyugatunk kőrt hív, hiszen a káró tízesünk védi a szín visszahívását.
 
Ez az állás áll elő, mely egyben kimutatós beszorítás is. Ekkor az ismert játékos hamarabb tesz, minden lapját megismerjük.  


Nyugatnak 3 lapja van, két kárója és egy pikkje. Mit dob a treffre? Ha kárót, ott nyerünk. Ha egyke pikkjét hajítja, eldől a sorsunk. Ha eldobott pikkje ász, teljesítünk. Ha kis pikket tesz, nincs szorítás, mert a védelmek nincsenek együtt.
 
 
Eljárások a beszorítások előállításához
Először is ismernünk kell a végállások működését. Az előbbiekben felvázoltuk az alapokat. Most néhány odavezető utat mutatunk be.
 
– A szimpla présekhez fontos a lapszám és ütésszám különbségét egyre állítani
Az előző példában a káró kiengedése ezt a célt is szolgálta. A lapok száma legyen eggyel több, mint ahány ütésünk szépen lehúzható. Néha az indulást nem ütjük meg, ha ezzel beállítjuk vagy közelítjük az ütésszámot. Néha a védelemnek adjuk ki az ütést, és ha pont annyi ütést vesznek le, amennyi kell, akkor a gyilkos típusú beszorítások állnak elő.
 
– Egyetlen védőre szeparáljuk az ellenfelek által közösen védett színt
Adujáték esetén egy színt néhányszor lopunk, így már csak egy védő tartóztatja fel. Remélhetőleg az, aki egy másikat is véd. Ez az izoláció.  


1 treff indulásunkra Észak 1 kőrt licitált, Kelet 2 pikket. 5 treffben landoltunk. Nyugat a pikk királlyal indult, folytatta, Kelet harmadjára is pikket hívott, nagy treffel loptuk. Nyugat gondolkodás nélkül kárót dobott. Feltehetőleg a káró nem húz!
 
Belefér egy kőr fellopása, két aduzás, a másodikat ütve az ásszal. Mindenki tesz treffet, az elosztás egyenletes. Így még egy kőrt lopunk, Kelet a dámát adja. Amikor lehúzzuk az utolsó treffet, Kelet adja a tízest. Elosztása 6–3–1–3, illetve lehetne négyes kőrje, de az mindenképp rossz.
 
Mit dobott Nyugat? Talán még nem is dob, csak gondolkodik. Most már egyedül tartja a kőrt, a kárót rászabták, tehát vége.
 
A kőr teljes magasításához nincs elég adunk, átmenetünk. A szeparáláshoz viszont elég, de átmenetek hiányában gyorsan kőrt kellett lopnunk. Ha korábban levesszük a treff ászt, nem tudunk még egyet lopni. Kelet védené a kőrt, Nyugat eldobja, és fuccs a présnek. Mi jól játszottunk. És a védők?
 
Kelet már tehetetlen, Nyugat hogyan tudna buktatni? _A következő leckében válaszolunk._
 
– Átrendezések, a fenyegetés áthelyezése, terelés, transzferbeszorítások
Lényegében ugyanazt jelentik. A működésképtelen beszorítás megjavítása. Ha a rossz helyen levő fenyegetést a másik oldalra helyezzük, és eközben a védelmet nem mozgatjuk, az csak áthelyezés . Ha a védelmet is lökdössük, az már terelés .  


1 szan indulásunkra Észak 2 káró transzfert adott, Kelet 3 treffet licitált, 3 kőrt mondtunk, Nyugat 4 treffet. Észak 4 kőrt.
 
Treff király indulás, folytatás, a harmadikat loptuk a bubival. A kőr királyt Nyugat vitte, a pikk dámát hívta. Van 5 kőr, 1 lopás, 1 káró, 2 pikk ütésünk. Beszorítás kell. Kelethez a licit miatt odagondoljuk a nagy kárókat, Nyugathoz a pikk bubit. Így prés nincs. Ám az aduzás utáni pikk tízes hívása áttereli a pikk védelmét Kelethez. Amennyiben nála a pikk kilences. Az utolsó asztalon levő szabad ütésre Kelet beszorul. Ugyanis mindenkinek 3 lapja van, Északról hívunk. Délen a pikk nyolcas van, ezt védi Kelet. No meg két kárót tart. Két ütés van a lapokban, Északon a szorító, Délen a káró ász. A szorítóra két lapra rövidül Kelet, amit felad, ott nyerünk.
 
 
Nevesített technikák
Vienna-coup, Vienna-csíny : Magas lappal az útból való elállás.
 
Kimutatós beszorítás : A védő egyik színét pontosan ismerjük, és jólesik látni amint meghívott lapunkra napvilágra kerül a másik színének kulcslapja.
 
Kiszámolós beszorítás : Egyik ellenfelünk kimutatós beszorításban szenved, ezáltal kiszámoljuk partnere lapját.  


Délről hívunk, nem adhatunk ki. Tudott a káró ász helyzete, és Kelet két kőrje. Három pikk van kinn, a kilencest keressük. Impassz vagy esés?
 
A treff ászra Nyugat csak pikket dobhat, egy picit. Kelet kőrt ad. Pikk hármas. Nyugat mit tesz? Mindegy, ha nem a kilencest, az úgyis esik. Tudottan nem lehet Nyugatnál több pikk, ezért nincs értelme az impassznak.


Egy probléma megoldása a következő részből


Az ebben a részben a felvevőjáték szempontjából elemzett 5 treffben _Dél a felvevő_ hogyan játsszon az ellenvonal, hogy megakadályozza a beszorítást és ezzel a teljesítést?