Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Winkler Gábor, Szegedi Balázs - 2021. július 13.

Összefoglaló az oeb első éves működéséről

Az online etikai bizottság (oeb) 2020 áprilisában alakult, a bizottság létrehozásának célja és a működés rendje itt olvasható. Az azóta eltelt egy évben összesen 14 bejelentés érkezett. Mindegyik bejelentést kivizsgáltuk, szinte mindig nem csak az adott partit/partikat, amire a bejelentés volt alapozva, hanem a szóban forgó pár vagy játékos a bejelentés időszakában játszott egyéb partijait is. Általában 1-3 hónapra visszamenőleg, esetenként 30-100 partit.

Általánosságban elmondható, hogy sok bejelentés azért érkezik, mert a sértett fél rossz eredményt ér el egy vagy több partiban, mivel az ellenfele látszólag rossz megoldást választva ér el jó eredményt. Ezekben az esetekben a többi parti vizsgálatakor hamar kiderül, hogy a szóban forgó pár vagy játékos az esetek többségében rossz eredményt ér el rossz játékkal: tehát a bejelentett parti inkább (bal)szerencse kérdése (a bejelentő szemszögéből).

A fentieken kívül olyan bejelentéseket is kaptunk, amelyek nem csalást, hanem etikátlan viselkedést (rosszindulatú megjegyzéseket) kifogásolnak. Sajnos az emberek által bevett gyakorlat lett, hogy ha valamelyik ellenfél „csodát” tesz, akkor az online játékra tekintettel biztos csal.

A megvizsgált 14 esetből 6-szor gondoltuk úgy, hogy lehet alapja a bejelentésnek, ebből azonban csak 3 volt csalás, a maradék 3 eset tiszteletlen viselkedés az ellenféllel szemben. Mind a 6 esetben szóbeli és/vagy írásbeli figyelmeztetést adtunk a gyanús párnak/játékosnak. A legtöbb esetben a gyanús magatartás megszűnt. Beismerő vallomás nem született. 1 esetet olyan megalapozottnak tekintettünk, hogy az eddigi szabályozás szerint az MBSZ fegyelmi bizottságának bejelentést tettünk.

Ennek a konkrét esetnek a tanulságaként, a fegyelmi bizottsággal közösen új eljárási rendre tettünk javaslatot az elnökség számára, melyet az elnökség jóváhagyását követően fogunk hatályba helyezni. A módosítás oka, hogy a fegyelmi szabályzat jelenleg nem ad lehetőséget arra, hogy az MBSZ versenyein kívül felfedezett etikátlan viselkedést szankcionálja. Javaslatunk ezt a helyzetet kívánja orvosolni – az MBSZ keretein belül. Ez jelenleg az MBSZ fegyelmi bizottságának az álláspontja, amivel egyébként az oeb-ból Winkler Gábor nem ért egyet, de nyilván mindenképp rendezni kell a helyzetet.

Szeretnénk megjegyezni, hogy a közelmúlt nemzetközi csalási vádjai és eljárásai (Duboin, Bertens, Cheek) jól rámutattak arra, hogy az online csalást, különösen a szofisztikált csalást, szinte lehetetlen minden kétséget kizáróan bizonyítani, ha nem történik beismerő vallomás. Még ahhoz is óriási erőforrások szükségesek, hogy az erősen valószínűsíthető szintre eljussunk: ld. Bertens esetét, ahol több száz vagy talán több ezer(!) órányi önkéntes munka eredményeként történt ítélet, ám a vádlott változatlanul tagad.

Az elmúlt egy évben azt tapasztaltuk, hogy az online versenyekkel kapcsolatos bizalmatlanság folyamatosan nő. A bejelentések száma és hangneme is ezt támasztja alá. Az oeb nem tudja megakadályozni a csalást, mindössze ahhoz tud valamelyes bizonyosságot szolgáltatni, hogy a gyanús esetek alaposan ki lesznek kivizsgálva, és azokban az esetekben, ahol a bizottság megalapozottnak találja a gyanút, az elnökség számára jelentést tesz.

Fentiek helyes értelmezéséhez látni kell azt is, hogy a Magyar Bridzs Szövetség döntéseinek jelenleg nincs hatálya a szövetség által rendezett versenyeken kívül (klubversenyek). Mindazonáltal meggyőződésünk, hogy amennyiben egy sporttársunkról egyértelműen bizonyítható, hogy a bridzs eszméitől idegen és szabályai szerint meg nem engedett módszereket alkalmaz online bridzsversenyeken, és emiatt az MBSZ eltiltja a saját versenyein való részvételtől, ennek az egész magyar bridzsközösség számára jelzésértéke kell, hogy legyen. A sportszerűség szellemében azt várjuk a magyar versenyszervezőktől, hogy elfogadják és magukra nézve kötelezőnek tekintsék az oeb és az elnökség döntését.

Ugyanakkor megerősítjük, hogy az oeb létének nem az a fő célja, hogy mindenáron csalókat találjon. A fő célunk az események szemmel tartása, figyelmeztetés, és hogy a bejelentés lehetőségével megakadályozzuk a nem közösségünkhöz illő online vádaskodásokat és önbíráskodást azáltal, hogy lehetőséget biztosítunk a hivatalos bejelentésre, de ahol bizonyítottnak látjuk a csalást, annak – amennyiben az elnökség egyetért állásfoglalásunkkal – egyértelmű következményei lesznek.


Winkler Gábor elnök
Szegedi Balázs tag
online etikai bizottság