Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Lénárt Zoltán, Sebes Gábor - 2020. március 17.

Kézikönyv az online bridzshez – A Bridge Base Online (BBO)

A koronavírus miatt elrendelt korlátozások miatt megnőtt az érdeklődés az interneten játszható bridzs iránt. Sokan belevágnának, de nem tudják, hogyan kezdjenek hozzá. Az alábbi segédlet segít a kezdeti lépések megtételében. Ebben a segédletben feltételeztem, hogy a felhasználó Windows operációs rendszert használ a számítógépén, ami el van látva valamilyen internet böngészőprogrammal. (Google Chrome, Mozilla Firefox stb.)

Kezdeti lépések
Legelőször nyisd meg az általad használt böngészőt. Ez lehet Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge vagy bármelyik másik böngésző. A böngésző keresősorába írd be: BBO. (Vagy ezt a linket: https://www.bridgebase.com/v3/ Vagy egyszerűen kattints rá erre a linkre.)

Ha ezt írtad be, BBO, ez a keresőképernyő jön fel.

Rákattintasz a Bridge Base Online szóra és az üdvözlő képernyő jelenik meg.

Miután játszani szeretnél, rákattintasz a „Play bridge now” pirosra. Bejön a tényleges belépési oldal.

A BBO felismeri, hogy melyik nyelvterületen használod az internetet, tehát magyarul kommunikál majd veled.

A regisztrálás
Ha még nem játszottál a BBO-n, regisztrálni kell. (Tovább tart a folyamatot leírnom, mint megtenni, végtelenül egyszerű.)

A regisztrációhoz kattints a Regisztráció gombra. Az alábbi panel jelenik meg:

Ezt a panelt kell kitölteni. Ahol a Kötelező mega(dni) szöveg áll a mező mögött, azoknak a mezőknek a megadása kötelező, a többi opcionális.

A BBO név. Ez a Te neved, ez fog megjelenni pld. a játék során.  Nem kötelező a „valós”, személyes név, megadhatsz ún. nick nevet is, mondjuk így becenév. Legfeljebb 10 jegyű lehet, állhat az angol abc betűiből, számokból, szóközből (de ne kezdődjék és ne végződjék szóközre, félreértésekhez vezethet). A BBO-névben a kis- és nagybetűk nem jelentenek különbséget. Miután a BBO-nak több százezer tagja van, előfordulhat, hogy a név már foglalt. Ilyenkor a BBO figyelmeztet, és új nevet kell választani.

A jelszó. Mint minden internetes fórum, ez is ragaszkodik a belépés során a személyes jelszavadhoz. Szintén legfeljebb 10-jegyű lehet. A jelszóban lehet bármilyen a billentyűzeten előforduló jel, itt a kis- és a nagybetű, de itt bármilyen jel kis- illetve nagybetű állásban különbözőnek számít. A jelszót kétszer azonosan kell megadni.

Jól jegyezd meg, írd fel valahová egy füzetkébe a BBO-nevedet és a jelszót, mert ha bármilyen okból elveszted (elfelejted), nem biztos, hogy vissza fogod tudni szerezni.

Valódi név. Megadható a valódi neved is, ez nem kötelező, megadásából és hiányából semmi probléma nem szokott lenni, ismerős játékostársaidnak úgyis elmondod, hogy a becenév mögött ki rejtőzik. A nevet ajánlatos ékezet nélkül beírni, mert az ékezetes betűket a BBO nem mindig jól jeleníti meg.

ACBL-szám. Nem kell megadni, ez az American Contract Bridge League (ACBL) azonosító, ilyen a magyar játékosoknak általában nincs.

Tudásszint. Megadható. Ajánlott is. A Titok: nem kívánod megadni a tudásszinted. A Tanulom a BBO-t azt jelenti, hogy még gyakorlatlan vagy a BBO-n, nem a bridzstudásodra vonatkozik. A Kezdőtől a Mesterig a bridzstudásod szintjét jelenti. Tapasztalatom szerint ezt érdemes korrekten, a ténynek megfelelően beírni, alul- vagy felül „dozírozás” a játék során (sajnos) vitákhoz vezethet. Amikor ismeretlenek kiválasztanak partnernek, ebből csak előny származhat. A világklasszis címet nem lehet bejelölni, azt a BBO osztogatja. Kiválaszthatod az országodat is, de ezt a BBO nem ellenőrzi, azt az országot jelöld be, amelyikhez tartozónak érzed magad.

Az egyébrovatba szabadon írhatsz be tetszőleges szöveget, ide szokás beírni az általad játszott licitrendszert és konvenciókat.

Végül a felhasználási feltételek alapos elolvasása után jelöld be az egyetértési négyzetet, anélkül nem fog sikerülni a regisztráció.

Mindezek után elküldheted a regisztrációt. A regisztrációs adataidból egy névjegyet készít a BBO, amin a jelszavad kivételével minden más adat megjelenik. Ezt a névjegyet nevezi a BBO profile-nak. A névjegyed adatait utólag is módosíthatod, a bejelentkezés után a főmenü jobb felső sarkában megjelenő névre kattintva.

Térjünk vissza a belépési oldalhoz. Sikeres regisztráció után már bármikor bejelentkezhetsz a BBO-ba. Ha azt szeretnéd, hogy a BBO jegyezze meg a jelszavadat, jelöld be a megfelelő négyzetet. Akkor a továbbiakban nem kell újra megadni a BBO-nevedet és a jelszót, az operációs rendszer megjegyzi. De ne felejtsd el: a név és a jelszó megjegyzése csak a gépeden belül működik, ha például gépet cserélsz, vagy csak egyszerűen másik gépen szeretnél játszani, a másik gép nem fogja ismerni a nevedet és a jelszavadat. A másik jelölő kockát bejelölve láthatatlanul léphetsz be a BBO-ba. Ez azt jelenti, hogy a többiek számára láthatatlan leszel, mintha nem lennél bejelentkezve.

A játék
Ugye, végül is játszani szeretnél, regisztráltál, most nyomj rá a Bejelentkezés oldalán az Előcsarnok piros gombra, és máris megjelenik a BBO főmenüje:

A felső sorban és a jobb oldali oszlopban nyomógombok (tabulátorok) vannak. Amelyik gomb szürke, az inaktív.

A felső sor gombjai:
Visszalépés: visszatérés az előző szintre. A főmenüben inaktív, mert innen nincs hova visszatérni.

Kezdőlap: visszatérés a főmenübe. Értelemszerűen ez is inaktív, mert hiszen a főmenüben vagyunk.

Kijelentkezés: kilépés a BBO-ból.

Segítség: minden szoftverben, itt is van Help (segítség) menü. Itt angol nyelvű.

BB$: A játékok nagy része ingyenes (oda van írva). Ezeknél soha, de a BBO-n van olyan, ahol, ha valaki pénzben, pénzért szeret játszani, itt töltheti fel a BB$ számláját. (Több olyan verseny van, amin csak pénzért vagy pénzért vett robottal tudsz játszani. Nem nagy tételről, pár száz, gyakorta száz forint alatti tételről beszélhetünk versenyenként. Érdemes kipróbálni. Itt tudsz venni BBO-zsetont, amit a játékért a gép levon, mindig csak annyit, amit előre mondott. Kéri a bankkártya számot – akárcsak a tisztességes internetes vásárlások 99,9 százaléka, ez is biztonságos, tisztességes, minden megadható.)

A felhasználó saját neve: itt lehet a névjegyedet szerkeszteni, lehet például fényképet vagy bármilyen ábrát csatolni a névjegyedhez.

A névtől jobbra látsz egy oszcillogramot. Ez mutatja az internet-kapcsolat minőségét.

A felső sor alatt látsz két számot. Az egyik mutatja a BBO online felhasználóinak a számát, a másik azokét, akik éppen játszanak.

A jobb oldali függőleges tabulátorok:
Mindig az a tabulátor sárga, amelyik éppen aktív.

Üzenetek: ennek három alpontja van: Hírek, Üzenet, Üzenet. A hírekben a BBO rendszerüzeneteit láthatod. Az első üzenet menü a bejelentkezés alatt lefolytatott csevegéseket mutatja. Itt lehet másik játékosoknak online üzenetet küldeni. A második üzenet menü a postaláda tartalmát mutatja, illetve innen lehet más felhasználónak levelet küldeni a postaládájába. A BBO részéről nem volt szerencsés mindkét menüt üzenetnek nevezni, az angol megnevezés chat, illetve mail.

Emberek: Ennek a menüpontnak több almenüje van. A barátok alatt azokat a játékosokat látod, akiket megjelöltél barátnak, illetve követendőnek. Aki például szeretne kibicelni Benito Garozzónak, jelölje be a sillafu nevet követésre, és látni fogja, amikor Garozzo játszik. A házigazdák menüpont alatt láthatod azokat a BBO tagokat, akiknek speciális jogosultságuk van, bizonyos esetekben akár segíteni is tudnak, ha problémád van (nem játékbeli problémád, hanem technikai). A bajnokok menüpontban azokat láthatod, akiknek a névjegyében a világklasszis megjelölés szerepel. A keresés segítségével kereshetsz meg egy játékost, és láthatod, hogy van-e egyáltalán ilyen nevű, és hogy be van-e jelentkezve. Írd be a keresendő játékos BBO-nevét, és ha van ilyen nevű játékos, láthatod, hogy be van-e jelentkezve és megtekintheted a névjegyét. A keresés több nevet is meg fog jeleníteni, az első előfordulás lesz a pontos megfelelés, a többiek valamilyen kereső algoritmus alapján mutat a megadotthoz hasonlító neveket. A blokkolt játékosok azokat a BBO-neveket mutatják meg, akiket blokkoltál (nem kívánsz kommunikálni, játszani vele).

Előzmények: Itt láthatod a saját eredményeidet. Ha éppen játszol, akkor az addig lejátszott leosztások eredményét, egyébként a korábban játszott leosztásokét és versenyekét.

Fiók: Itt is megtekintheted és szerkesztheted a saját névjegyedet.

Az alul lévő gombok jelentése:
Rögtön jövök: rövid időre eltávoztam a géptől, a többiek a nevem színén látják, hogy távol vagyok. Ha ezt a gombot megnyomtad, visszatérés után ne felejtsd el újra megnyomni a gombot, hogy jelezd a visszatérésed.

Mutasd a névjegyed = a névjegyed, ahogy azt a többiek látják.

Profilkép: itt lehet fényképet vagy valamilyen ábrát illeszteni a névjegybe. A fénykép nem fog azonnal megjelenni a névjegyben, mert a BBO előbb jóváhagyja, hogy megjeleníthető-e.

Mesterpontok: a szerzett mesterpontok nyilvántartása. Mesterpontot csak fizetős versenyeken lehet szerezni.

A fiók menünek vannak további almenüi is. A beállítások almenüben lehet különböző opciókat beállítani. Például azt, hogy hogyan jelenjen meg az asztal, a különböző eszközök az asztal melyik oldalán jelenjenek meg, legyenek-e hanghatások stb. A beállítások almenüben sok beállítási lehetőség van, érdemes végignézni, és ízlés szerint beállítani azokat. A konvenciókártyák menüpontban választhatók ki különböző standard licitrendszerek konvenciókártyái, és lehet saját konvenciókártyát is kitölteni. A leosztásarchívumban korábban tárolt leosztásokat lehet megtekinteni, itt van egy leosztásszerkesztő, amivel tetszőleges leosztást lehet előállítani.

A Zsűri tabulátor csak azoknak a játékosoknak a főmenüjében jelenik meg, akik zsűrizhetnek. Ehhez külön jogosultság kell.

Irány a játék
A főmenü középső része két részből áll, fent zöld fejléccel a játékra vonatkozó részek, alatta kék fejléccel az egyéb lehetőségek. Ismét beadom a képet, elkalandoztunk.

Egyszemélyes játék: itt lehet 3 robottal játszani. Ingyenes, gyors. A robotok játékszintje általában jó másodosztály – tapasztaljátok ki.

Kompetitív játék: Versenyek.

BBO Prime: ez egy zártkörű klub, csak azok játszhatnak itt, akiknek a neve mellett megjelenik a Prime Klub tagságát mutató ikon:

Könnyed játék: Az itt lévő menük értelemszerűek. Ha éppen játszani van kedved, lépj be ide, és mindig fogsz találni asztalt, ahol játszhatsz, vagy akár magad nyithatsz asztalt. A partnered és az ellenfeleid lehetnek véletlenszerűek, de foglalhatsz is helyet kijelölt játékosoknak.

Gyakorlás: itt lehet másokat tanítani, licitálást gyakorolni a partnerrel, lejátszást gyakorolni különböző tudásszinteken.

Ha játszol, akár versenyen, akár könnyed játékot, amikor leülsz az asztalhoz, az alábbi képet fogod látni:

Elképzelhető, hogy nálad nem így néz ki az asztal. Lehet, hogy így:

A két ábrázolási mód között lehet választani. Az asztal bal felső sarkában van egy kis kék téglalap három világosabb vízszintes vonallal, arra kattintva a lehet a beállításokat megváltoztatni. Például kártyaképről diagramra kapcsolni, vagy vissza. De más helyzetekben, például játék közben más opciók is megjelenhetnek erre az ikonra kattintva. A BBO különböző ablakaiban ez az ikon szolgál az opciók beállítására. A BBO ezt hamburger-ikonnak nevezi. Az asztal ábráján még a következő gombok és ikonok találhatók: a felső sorban a navigációs ikonok, a zöld asztalon a játékosok és a kártyalapok, valamint a licitálás folyamán az asztal közepén az elhangzott licitek, és alatta vagy mellette a licitdoboz, de ez utóbbi csak akkor, amikor rád kerül a licitálás sora. A játékos lapjai mindig az asztal alján vannak. A játékos a neve mellett láthatja az égtájat is. Az asztal mellett bal oldalon van a leosztás sorszáma, a D betű az osztó helyét mutatja, az égtájak pedig a manshelyzetnek megfelelően mansban fehéren, bellben pirosan jelennek meg. De ugyanezek a színek láthatók a liciteket mutató ablakban is. A leosztásszám fölött az is látható, hogy az eredmény milyen értékelés alapján történik (MP, IMP stb.). Az asztal alatti üres rész a csevegő terület, itt jelennek meg a mások által neked küldött üzenetek, a legalsó sorban pedig te tudsz üzenni másoknak. Ha csevegsz, vigyázz arra, hogy kinek küldöd az üzenetet. Lehet csevegni a partnerrel, de vele csak akkor, ha nem vagy játékban, tehát két leosztás között, ha még nem látod a következő leosztás lapjait. Lehet csevegni az ellenfelekkel, az asztallal, a kibicekkel, a versennyel, ha versenyt játszol, és a verseny kiírása megengedi ezt. Ezen kívül lehet csevegni az előcsarnokkal, ezeket az üzeneteket minden bejelentkezett játékos látja.

A licitálás úgy történik, hogy amikor sorra kerülsz, válaszd ki a licitedet, és kattints rá. A licitdoboz csak a lehetséges liciteket engedi kiválasztani. A passz, kontra és rekontra egygombos licitek, a többinél ki kell választani a színt (szant) és a magasságot. A licitdobozban van egy Alert (kopogás) gomb, ha mesterséges licitet használsz, előtte kattints rá erre a gombra, opcionálisan írd be röviden a licit magyarázatát, és csak utána licitálj. A licitmagyarázatot időmegtakarítás céljából a licit bejelölése után is beírhatod. Az ellenfél valamelyik licitjére (különösen akkor, ha mesterségesnek jelölte, de nem írt hozzá magyarázatot), a licitre kattintással kérhetsz magyarázatot. Ha már megjelent a magyarázat, ne kattints a licitre, mert az azt jelenti, hogy a licitálótól további magyarázatot vársz. Ha egy korábbi licit magyarázatát szeretnéd utólag megtekinteni, nem kell rákattintani a licitre, vidd az egérmutatót a licit fölé, meg fog jelenni az információ. Ha egy magyarázat nem fér el az erre szolgáló ablakban, akkor a további információt ne az asztalnak írd, hanem csak az ellenfeleknek, mert különben a partnered is olvasni tudja, amit írtál. A magyarázatablakba írt információt viszont csak az ellenfelek látják, a partnered nem.

Amikor befejeződött a licitálás, kezdődik a játék. A lapok kijátszása úgy történik, hogy rákattintasz a lapra. Beállíthatod azt, hogy mind a licitálás során, mind a lejátszáskor a licitre vagy a lapra kétszer kelljen kattintani, elkerülendő ezzel a téves licitet, illetve hívást. A licit és lejátszás kettős kattintását egymástól függetlenül is lehet szabályozni. A licit, illetve kijátszás jóváhagyását a Fiók tabulátorbeállítások almenüjében lehet megadni.

Az asztal jobb oldalán (hacsak a beállítások menüben nem állítottál be mást) látod a befejezett partik eredményét, alatta a kiválasztott leosztás diagramjával. A diagramon nem csak a lapok látszanak, hanem a licitek is, a kopogással és a beírt információkkal együtt. A leosztás újra játszható, úgy, ahogy az megtörtént. Ez a diagram is tartalmaz egy hamburgermenüt, ahol a leosztással kapcsolatos funkciókat lehet szabályozni.

Az asztal mérete szabályozható. Az egérmutatóval rá kell állni az asztal szélére, és amikor a kis nyíl megjelenik, akkor az asztal széle a nyíl irányában mozgatható. Az asztal méretét vízszintesen is, függőlegesen is lehet változtatni, növelni vagy csökkenteni.

Ha a könnyed játékot választod, akkor tetszőleges számú partit játszhatsz. Ha beülsz egy asztalhoz, üdvözöld az ott ülőket, ha új játékos érkezik, akkor őt is. Ha be szeretnéd fejezni a játékot, jelentsd be a többieknek, és a parti befejezése után, hagyd el az asztalt. Nem illik játék közben elhagyni az asztalt.

Ha versenyt játszol, akkor a verseny kiírásában megadott leosztást kell lejátszani. Előre döntsd el, hogy van-e időd végigjátszani a versenyt, mert itt különösen udvariatlan dolog elhagyni az asztalodat. A verseny leírásában megtekintheted, hogy hozzávetőlegesen milyen hosszú lesz a verseny, ez függ a leosztások számától és az egy leosztásra biztosított játékidőtől. Vannak olyan versenyek, hol korlátozások, megkötések vannak. Ha nem tudsz egy versenyre benevezni, akkor ez azért van, mert nem teszel eleget valamelyik megkötésnek. Vannak ingyenes és fizetős versenyek. A fizetős versenyekhez előbb fel kell tölteni a BB$-számládat. Ezeken a versenyeken lehet ACBL-mesterpontokat szerezni, és további BB$-t nyerni, amit újabb versenyek nevezési díjára használhatsz fel. Ingyenes versenyeken akkor tudsz részt venni, ha eleget teszel a megkötéseknek. Lehet kibicelni is a versenyeken, legalább is azokon, ahol ez meg van engedve.

A verseny végeztével megjelenik a verseny eredménye. Ha a saját eredményedre kattintasz, megtekintheted az egyenként partijaidat.

Ha csapatmeccset szeretnél játszani, a kompetitív játékok alatt a csapatmeccsek opciót kell kiválasztani. Lehet választani már futó csapatmeccsek közül is, ha van szabad hely, és lehet saját meccset szervezni. Csapatmeccs szervezéséhez meg kell adni a paramétereket, a csapat játékosainak a nevét, ha meghatározott játékosokkal akarsz játszani, ha csak saját csapatod van, akkor csak a saját játékosaidat nevezd meg, és nyisd meg a meccset. Meg kell várni, míg az üres helyre beülnek az ellenfelek, és akkor lehet játszani. 

Hol és mit lehet játszani?
Ezt mindenki maga döntse el, mihez van kedve és ideje. Lehet versenyen kívül játszani, ez a könnyed játék. Lehet versenyt játszani, vannak páros- és egyéni versenyek. Ezen kívül a fent említett csapatmeccseket lehet egyénileg szervezni. Van egy BBO Magyar Klub (ez itt a reklám helye), itt hetente 5 alkalommal, hétfőn, kedden, pénteken, szombaton és vasárnap, minden alkalommal 20:05-kor kezdődően van párosverseny, felváltva MP- és IMP-értékeléssel. A versenyen csak regisztrált versenyzők vehetnek részt, regisztrálni ezen a linken lehet.     

Jó szórakozást kívánunk!

A leggyakoribb, szlengszerű rövidítések
AFK
Hasonlóan a BRB-hez, ilyenkor is el kell mennie a számítógéptől az írójának, ám ebben az esetben nem biztos, hogy hamar sikerül visszatérnie. (Away From Keyboard – távol a billentyűzettől)

AKA
Más néven. (Also known as)

ASAP
Ha valamit a beszélgetőnek sürgősen el kell intéznie vagy valaminek mielőbb meg kell történnie. (As Soon As Possible – amint lehetséges)

B2K/BTK
Visszatérés után gyakran tűnik fel a chatben ez a rövidítés. Jelentése: vissza a billentyűzethez, azaz most már újra elérhető vagyok, beszélgethetünk tovább. (Back To Keyboard – visszatértem a klaviatúrához)

BRB
Csengetnek, vagy kész a vacsora? Ha a chatelő otthagyja a gépét egy kicsi időre, gyorsan beírja, hogy BRB, és a beszélgetőtárs ebből azonnal tudja, hogy egy darabig nem fog választ kapni, bármit is ír. (Be Right Back – mindjárt jövök)

BTW
Olyankor írják, ha a felhasználó valamilyen további vagy kiegészítő információt akar közölni. (By the Way – Mellesleg)

CU/CYA
Egyértelmű: az interneten is el kell búcsúzni valahogy a beszélgetés végén, erre szolgál ez a rövidítés. (See You – Viszlát!)

DFTT
Trollok azok a kellemetlen kortársak, akik bármi áron tönkre akarják tenni a beszélgetést akár fórumon, akár chaten (erre mondjuk azt, hogy „széttrollkodják”) – legalábbis, ha hagyjuk elfajulni a dolgokat. Ha a trollokat nem etetjük, vagyis nem reagálunk rájuk, egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk, amit írnak, jó eséllyel hamar eltűnnek. (Don’t Feed The Troll – Ne etesd a trollt!)

DND
A chatszobák klasszikusa: ha ezt a státuszt állítja be magának valaki, akkor arra kér, hogy ne zavarjuk.Elméletben nem is írnak neki ilyenkor. (Do Not Disturb! – Ne zavarj!)

FAQ
Ma már a legtöbb blogon, fórumon, webboltnak, gyártónak, szóval majd minden szolgáltatónak az oldalán megtalálható, az adott webhellyel kapcsolatosan felmerülő alapvető kérdéseket próbálják itt megválaszolni. FAQ = GY. I. K. (Frequently Asked Questions – gyakran ismételt kérdések)

FTW
Azt juttatja kifejezésre, hogy egy bizonyos ügyben előnyben van, jócskán fölényre tett szert. (For The Win)

G2G/GTG
Rövidítés, amit a géptől távozásra használnak, ám ilyenkor nem számíthatunk a partner visszatérésére. (Got To Go – mennem kell)

GIYF
Az internet a kevéssé értelmes kérdések soha el nem duguló forrása, ezekre persze egy gyors kereséssel meg lehet találni a választ. Ez a rövidítés a keresésre biztat. (Google Is Your Friend – A Google a barátod)

GL(A)
Sok szerencsét (mindenkinek)! (Good Luck, All)

GN8
Minden este írjuk be, hogy jó éjszakát? Jaj, ne már! Sokkal egyszerűbb odabökni, hogy gn8, vagy az angol rövidítés kiforgatásával jó8. (Good Night – Jó éjszakát!)

IDK
Akkor kerül elő, ha valaki nem tud valamit, nincs információja valamiről. (II Don’t Know – Nem tudom)

IMHO
Fel akarja hívni a figyelmet, hogy ez az ő véleménye. Chaten és fórumokon is gyakran előforduló rövidítés, a magyarítása az szvsz. (In My Humble/Honest Opinion – Véleményem szerint)

LOL
A hangos nevetést jelöli minden esetben. (Laughing Out Loud)

NP
Semmi gond, nem probléma. (No problem)

OMG
Hasonlóan a WTF-hoz, ez is csodálkozást vagy elképedést fejez ki, gyakran fordul elő az úgynevezett Facepalmmal együtt (amikor valaki döbbenten a homlokára csap, vagy eltakarja az arcát). (Oh My God!)

ROFL
A LOL fokozása: az örömködés ez esetben akkora, hogy a földön fetreng a nevetéstől az írója. (Roll On the Floor Laughing)

THX
Köszi! (Thanks)

TY
Köszönöm! (Thank You)

TYP
Köszönöm, partner! (Thank You Partner)

WTF
A csodálkozást/felháborodást fejezi ki a nem épp cizellált kifejezés rövidítés. Mi a fene? (What The Fuck)