Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2020. január 29.

A hét játszmája – MP-bajnokság 2019–2020 I/A 7. forduló

Két pár is hiányzott a bajnokság 7. fordulójában, így az volt az érdekesség, hogy a párok egyszer nem két, hanem négy leosztást játszottak egymás ellen. A vezető párosból a továbbra is Ausztráliában tartózkodó Winkler Gábor szintén növelte a hiányzók számát, és Dumbovich Miklós ezúttal Zoller Róbertet kérte fel helyettesítésére. Kiderítettem, hogy a versenyzők között a Winkler-hiány kérdéskörben megoszlanak a titokban tartott magánvélemények. Vannak, akik örülnének, ha Gábor disszidálna (egy konkurenciával kevesebb), de azok vannak többségben, akik visszavárják. Ezt onnan tudom, hogy kitaláltam. A hét játszmája címet orrhosszal a 4. leosztás nyerte a 6-os, és rövid fejhosszal a 22-es előtt. Utóbbiról még lesz szó.

11 asztalon 4 kőr volt a felvétel, négyen pedig 3 szant játszottak a Kelet–Nyugat vonalon. A legtöbb asztalon vagy Multival, vagy normál gyenge 2-essel indult Nyugat, és felkérdezés vagy azonnali gémre ugrás után 4 kőrben landoltak. Az ellen- és felvevőjáték majdnem azonos volt az összes asztalon. A káró kezdést a felvevő megütötte, lehívta a kőr nagygáblit, majd áttért a magas treffekre Nyugatról kárókat dobva. Amikor esett Északról a treff bubi, a felvevők a treff tízesre eldobtak egy pikket, hátha nem annál lesz az utolsó adu, aki a kint lévő kőrt tartja. De annál volt, Észak lopott, a pikk király nem szökött, tíz ütés és 29 százalék Kelet–Nyugatnak. Teljesen ésszerű és sablonos játék, öröm nélkül. De mi lehetett volna az alternatíva? A dolgok úgy alakultak, hogy több asztalon lehetősége volt Északnak, hogy megkontrázza Nyugat mesterséges 3 káró licitjét, mint például itt:

A licit alapján szinte biztosra lehet venni, hogy a pikk ász Délnél lesz, hiszen zárt kárójával és feltételezett 11 figurapontjával Észak közbeszólhatott volna, ha nála lett volna a pikk ász. Bell ide vagy oda, lehet, hogy sokan másképpen gondolják, de manapság sokkal bátrabbak a játékosok, mint a nagymamám idejében. Ha ebből indul ki a felvevő, akkor a vesztő pikkeket eleve látja. Ellenben, ha mégis szökne a pikk király és arra játszik, akkor teljesen felesleges lehívni a treff tízest, mert arra később is el lehetne dobni egy pikket, tehát ez is egy esély. És a pikk felszerelést nézve talán a tízes és a nyolcas is főszereplővé válhat, mert Délt esetleg végállásba lehet hozni. Summa summarum, lehet a mezőny ellen is játszani. Nézzük is, hogyan.

Kovács Mihály szintén káró indulást kapott, és ugyanúgy alakult a „sablonjáték”, mint a többi asztalon. Azonban Hoffmann Tamás a második treff figurába bedobta a bubit! Mivel sok vesztenivalója nem volt, Nyugat a treff dámára eldobta utolsó káróját, és Észak ismét treffet adott. Misi tehát nem ment be a csőbe, sőt, inkább gyanút fogott. És nem a kommersz utat választotta, hanem egy másikat. Káró lopással kézbe ment és kiderült a káró helyzet, azaz Északnál egy jó ötös színt és 7 figurapontot már látott. A kőr király következett és ezek a lapok maradtak:

Nyugat a pikk kettest hívta. És elérkezett Észak pillanata. Be kellett volna tennie a kilencest! Akkor még az olimpiai bajnok sem tudott volna tizenegyet ütni. Észak azonban kicsit rakott, és a mester kihasználta a hibát. A nyolcast tette, így Dél végállásba került, egy szür és közel 68 százalék a felvevő vonalnak. Mint az állásból kiderül, csak a pikk tízes kihívása nyert volna, mert azt Észak nem tudja lefedni. De ezt a játékot csak akkor lehet kitalálni, ha valakinek erről levelet hozott a postás. (Az eredetien megjátszott 4 kőr is kellett ahhoz, hogy a Kovács Mihály–Szappanos Géza pár 68,14 százalékos teljesítménnyel nyerje meg a fordulót – Fotó: Kovács Gergely)

Vagy mégsem? Nem kell vacakolni a pikk tízessel! A végállásban ugyanis van egy olyan gyönyörűség, melyet úgy hívunk, hogy egyszínű beszorítás. Fetalálója a magyar származású Lukács Pál. Róla és erről a technikai fogásról a beszorítások nagy tudora, András Imre is megemlékezett az online Bridzséletben megjelent cikkében.

És végre élő partiban is előkerült ez a speciális fogás! De ki lehet-e ezt találni? Talán igen. A felvevőnek tiszta képe van az elosztásokról, mert kiderült, hogy Észak 2–3–5–3 elosztással született. Amint fent levezettem, a pikk ász nagy valószínűséggel Délnél van, így a fontos hiányzó pikk kulcslapok a dáma, a bubi és a kilences. Ha ezek közül egy Északnál van, akkor működik az egyszínű beszorítás (tehát a QJ, Q9 vagy J9 nem jó, akkor sosem lehet tizenegyet ütni). Ez lesz a 4 lapos végállás:

Nyugat kihívja a kőr hetest, Észak természetesen kárót dob. És az asztal eldobja az úr treff tízest! De mit rak Dél? Ha a pikk ötöst teszi, akkor a felvevő kiengedi a következő pikket, és üt még a pikk király. Ha Dél a pikk bubit dobja el és a pikk kettesre Észak befekszik a kilencessel, akkor az asztal berakja a királyt, és a pikk tízes lesz a tizenegyedik ütés. Ugye milyen csodálatos játék a bridzs?  

Talyigás Péter is hasonlóan játszott, mint Kovács Mihály, de neki nehezebb dolga volt, mert az Észak helyén ülő Hodosi Péter beszaladt a kilencessel! Az állás azonban abban különbözött a fentitől, hogy Dél előzőleg eldobott egy pikket és csak a pikk AQJ marad nála egy treff kíséretében. És a szövetségi kapitány jól olvasta a lapokat! Megérezte, hogy nem szabad fedni a kilencest, kis lapot tett, így szürt csinált ő is, mert Dél ütött és kényszerhívásba került.

Négy asztalon Kelet volt a felvevő 3 szanban, és az indító kijátszáson múlt, hogy melyik vonal írja a top- vagy a nullszkórt. Ha a BBO GIB robotja ül Délen, akkor biztosan kitalálja az egyetlen buktató szingli káró kezdést, mert a ravasz gép gyakran indul lopásra szanzadu felvételek ellen. A mi Déljeink azonban máshogyan gondolkodtak, mindannyian treffel kezdtek, és a 11 ütést nem lehetett megakadályozni. Azt hiszem, ebben a partiban még a nagymamám is megütötte volna a főnyereményt, azaz a 90 százalékot érő pontokat, mert ő mindig szerette felülről lefelé lehívni az ütéseit.

A 30 közül még két játszma volt említésre méltó. Az egyikben olyan ritka volt az egyik kéz lapereje és elosztása, mint a fehér olló.

A legtöbb asztalon a Kelet–Nyugat vonal magasan kizárt pikkel, így Észak egy vesztősnek látszó lapja találgatóssá vált. Sokan 6 kőrre ugrottak és szerencséjük volt, mert adutámogatást kaptak partnerüktől, és közülük többen is kontrázva teljesítettek. De szerintem a 6 treff jobb licit, mert a treff bubi olyan biztonságot ad, hogy akár nulla aduval szemben is jó eséllyel ütésvesztés nélkül játszható a szín. (Sikén treff esetén is kell valamit csinálni a kézi kis kőrökkel, és ha akkor nem adunk ki belőle, akkor kőr adu mellett sem. Inkább akkor jön ki a treff bubi ereje, ha kőrt kell lopni az asztalon a magasításhoz. Kérdés, hogy MP-versenyen ez a bubi adta biztonság elég-e ahhoz, hogy az olcsóbb szlemet mondjuk. Esetleg lehet két színt ígérő licittel jelentkezni – a szerk.) Ami furcsa, hogy nagyon sok Kelet megkontrázta a szlemfelvételt. Igaz, párosversenyről van szó, és talán arra gondoltak, hogy a két káró topfigurával meglephetik Északot. De álljon meg a menet! Ki az, aki az első osztályban két káró vesztővel szlemet mond, amikor van hely az 5-ös magasságon is? Ha Kelet nem mohó, azaz hisz Északnak és passzol, akkor jó partit ír; 6 kőr ellen 77 százalékot, 6 treffet ellen 99 százalékot és topszkórt. Utóbbit a bölcs Szilágyi László meg is tette (és rajta kívül még öten, igaz, ők a 6 kőrre passzoltak), mert valószínűleg sok ilyet láttak már az asztalnál. Syl tehát ellenállt a kísértésnek és osztatlan top lett a jutalma. Persze kontrázhatott volna ő is, mert a 6 treff buktatható. Csak el kell indulni kis lappal a káró ász-király alól! (Nyugat üt, és kőrrel meglopatja partnerét.)

Egy kis dicséret a végére. A 16. leosztásban  29 figurapontos összerővel 6 pár is felvette a nagyszlemet! Gratulálunk!

A 7. fordulót 68,14 százalékos rekord teljesítménnyel Kovács Mihály–Szappanos Géza nyerte, és ezzel kikerültek a kiesési zónából. Szilágyi László–Talyigás Péter is beindította a rakétát, és összetettben már ők a negyedikek. Az első három helyezett sorrendje viszont nem változott, első Dumbovich Miklós–Winkler Gábor, második Dienes Ödön–Harangozó László, harmadik Gellér János–Tubak Dániel. Egy kivétellel a kiesők sorsa még nem dőlt el, sok párnál rezeg a léc.

B-oldal – 10. leosztás
Az I/B osztály 7. fordulóját Kovács Balázs–Scharnitzky Péter nyerte, és összetettben jelenleg ők a harmadikok. Az első két helyen változatlanul a Fris Miklós–Kovács Gergely duó és a Bódis Gyula–Surányi Marcell páros áll. Az utolsó fordulóban a feljutó helyekért nagy küzdelem várható, mert még legalább 10 pár esélyes az első hatba kerülésre. A hátsó régióban két pár sorsa megpecsételődni látszik, ők egy évre majdnem biztosan elköszönhetnek az osztálytól, ha nem történik valami csoda.

Mind a licit, mind a lejátszás szempontjából érdekes volt a 10. leosztás. Ha Kelet elindul 2 pikkel, akkor Nyugat vérszemet kaphat és bevághatja azonnal a 6 pikket, mely káró kezdésre esélytelen, mert nem ül az impassz, eltalálható ugyan a treff dáma, de nem 4–3 a kőr és kiáll a pikk ász. De ki indul káróval az automatikus kőr sorozat helyett? Az összes Dél a kőr bubival kezdett, de csak két asztalon játszott Kelet 6 pikket, ezáltal csak nekik volt igazán izgalmas a parti. Mindketten el is bukták a felvételt, hiszen sok sansz volt, és ezek közül nem volt könnyű megtalálni a nyerőt. A felvevőnek tizenegy ütése van: öt pikk, három kőr, egy káró és két treff. Lehet játszani káró impasszra, treff impasszra és lop-impasszra, a treff dáma esésére lopás után, valamint különböző beszorításokra. A pikket játszó Keletek többsége nem ütött tizenkettőt. Ha transzfer után Nyugat lesz pikkben a felvevő, akkor esélyesebb a felvétel. A káró indulás persze nem jön szóba, de a treff igen, és ha Észak balszerencsésen a treff színt választja, akkor már vége is a dalnak. Nyugatról a 6 szan a legérdekesebb felvétel, főleg abból a szempontból, hogyha – a 6 pikkel ellentétben – Észak treffel kezd, akkor buktat! Teljesen mindegy, hogy ráteszi-e Dél a treff tízesre a dámát vagy nem, az első pikket üti az ász, az újabb treff hívás leveszi a hidat a pikkekhez, és a pikk meghal az asztalon, mert a bubit hiába üti át a dámával a felvevő, a tízes nem esik. Négy Nyugat ütött tizenkettőt szan felvételben, mellyel 84 százalékos partit írtak, de a Dörnyei Zsolt–Riesz András páros még erre is rátett egy lapáttal, ők ugyanis egyedül a mezőnyben 6 szant teljesítettek.

Észak kőrrel indult, majd a pikk királyt ütötte az ász. Dél kis kárót hívott, amivel azonnal feladat elé állította a felvevőt; impassz, vagy ász és más esélyek? Dörnyei úgy döntött, hogy nem lesz Délnél a káró király és ha mégis, vannak más sanszok is, például Dél akár három színben is beszorulhat. Beszaladt az ásszal, a pikk bubi után lehívta két magas kőrjét, így a kőr elosztása már ki is derült. A treff király ütött az asztalon, és következtek a pikkek. Dél nem bírta a nyomást, és ha káróra nem is, kőrre-treffre beszorult. Ez a játék akkor is jó lett volna, ha a treff dáma Északon van, mert a káró tízes lesz Észak, a kőr hármas Dél ellen a fenyegetés, így egyikük sem tudja tartani a treffet, és a végén a treff bubi lesz az utolsó ütés. Az utóbbi játékmód a Vienna Coup-val és három színnel végrehajtott kétoldali beszorítás.