Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Magyar Ádám - 2017. augusztus 29.

Új Szabálykönyv és egyéb zsűrikérdések

Mint már hírt adtunk róla, 2017-ben megjelent az új Nemzetközi Szabálykönyv. Ez általában 10 évente történik, a WBF Szabályalkotó bizottsága ennyi időnként vizsgálja felül a szabályokat. A szabálykönyvet lefordítottuk, és szeptember 11-től Magyarországon is bevezetjük. Az új Szabálykönyv letölthető pdf formátumban a honlapról is. A Szabálykönyvhöz apróbb változtatások lesznek szükségesek a magyar VSZ-ben is, ez is hamarosan elérhető lesz.

Nézzük, hogy mi változott a szabályokban 2017-ben! Igazán nagyon kevés jelentős dolog változott meg, és a jelentős változások is inkább a screen nélküli játékot érintik.

Már az előző szabálykönyvben is érezhető volt az a hozzáállás, hogy a zsűriknek, illetve a rendező szervezeteknek több jogot és lehetőséget delegáltak - ez a trend az idei könyvben is folytatódik. Joga van például a rendezőnek meghatároznia, hogy ha egy csapatmeccsen több partiban sem sikerül eredményt elérni, akkor az eddigi általános +3/-3 IMP helyett más eredményt kapjanak a résztvevők. Az a hozzáállás viszont újdonság, és lesz is belőle problémánk, hogy hacsak lehetséges, az elkezdett partikat játsszák is le a játékosok. Ez érhető például tetten a 15. szabály változásában: ha valaki elkezdett egy olyan partit, amit nem kellett volna neki, nem elvenni kell tőle, és megpróbálni lejátszatni azzal, akinek kellett volna, hanem befejeztetni, és kiértékelni.

Ugyancsak ez a trend látható a visszavont licitek új szabályozásában. Eddig, ha valaki elégtelent vagy soron kívülit licitált, és ezt nem fogadták el, a partnernek legalább egyszer, de sok esetben végig passzolnia kellett. Ezeket a büntetéseket enyíhítették, és bevezették az ún. hasonló értelmű licit fogalmát (23-mas szabály). Ha valaki a visszavont licitje helyett ilyet ad le, akkor nincsen érte büntetés. Ezeket az eseteket azonban nehéz screen-nél produkálni, így ezt az új szabályt csak vidéki versenyeken a gyakoroltathatják a kevésbé odafigyelő játékosok a zsűrikkel.

A visszavont licitek utáni hívási büntetések is megváltoztak: ha valaki a visszavont licit helyett nem hasonló értelmű licitet választ, és ellenjátékos lesz, a felvevő a szabálysértő partnerének megtilthatja egy olyan szín hívását, amit a szabálysértő a szabályos licitben nem licitált. 

A 75-ös szabályban a téves felvilágosítást eddig egy - elég hülye - példával szemléltették, ez szerencsére kikerült, és helyette definiálják ezt és a licittévesztést is. Fontos változás, hogy amennyiben egy licitnek nincs megállapodott jelentése (egyik oldal azt mondja, hogy transzfer, a másik meg hogy természetes, és se konvenciókártyájuk, se megegyezni nem tudnak róla), akkor az ellenfélnek nem az a jelentés jár, amit nem kapott meg, hanem csak annyi, hogy "nincs megállapodás" - és azt kell a zsűrinek megállapítania, hogy mit tett volna az ellenfél, ha ezt az információt kapja.

Fontos változás van a módosított eredményeknél is: ha módosítjuk az eredményt, a szabálytalanság nélküli eredményt kellett eddig is megbecsülni, ez nem változott. Az új szabály hangsúlyosabban terel a súlyozott eredmények felé (30% 4kőr =, 70% 4kőr -1). Tovább "amennyiben a vétlen fél rendkívül súlyos hibával, vagy olyan hazárdjátékkal, amelynek sikertelensége esetén helyreigazítást remélhetne, hozzájárul a saját kárához, a kár ezen részéért nem kaphat kárpótlást". Ebben a részben a rendkívül szó az új, eddig 'csak' súlyos hiba szerepelt - így idéntől egy téves felvilágosítás után nagyobb butaságot kell elkövetni, hogy ne kapjon az ember kártérítést.

Végül még a terítésnél van egy fontos változás: ha mind a négy játékos egyetért, a nem terítő fél kérésére lehet terítés után is tovább játszani, ez esetben a terítés érvénytelen. Sok európai TD szerint nincsen olyan eset, amikor a játék folytatása a nem terítő fél előnyére szolgálna, így szerintem sem túl ajánlatos így tenni, de aki szeretne, ezentúl játszhat tovább.

És mostantól még a kártyák hátának is egyformának kell lennie.

Hogyan fogjuk mindezt alkalmazni Magyarországon, és milyen további változásokat tervezünk?

Egyrészt a VSZ-ben követjük a Szabálykönyv változásait, hamarosan az új VSZ-t is közzétesszük. Az új 15. szabály miatt muszáj lesz a rossz asztalhoz leülésekért viszonylag jelentős büntetést adnunk (MP-n fél topszkór, IMP-n 5 IMP), mert ezeket még mi sem tudjuk, hogy az eredményszámoló programunk hogyan kezeli, és szeretnénk megelőzni minden ilyen problémát.

A CSB-től kezdve a zsűrik számára létrehozok egy zárt felületet, ahová a különleges eseményeket fel lehet tölteni, így a blöfföket, rendszertől való eltéréseket, és minden hasonló különleges eseményt ide feljegyzünk, így később követhető (és szankcionálható) lesz, ha egy pár esetleg gyakrabban tér el a rendszerétől ugyanabban a helyzetben. 

Állandó óvási bizottsági keretet vezetünk be, amelybe 5-10, a szabályokhoz és a bridzshez értő játékost szeretnék felkérni, ezt a listát hamarosan olvashatjátok a honlapon is.

A mobilhasználat szabályozása már tavasszal megváltozott: aki nem játszik (tehát az épp zajló fordulót már befejezte, vagy nem is játszotta), az használhat mobiltelefont (vagy hasonló eszközt), ha sem ő, sem a készülék nem ad hangot. Aki azonban játszik, az nem használhat mobilt, akkor sem, ha éppen asztal, vagy elment az asztaltól.

És végül néhány hasznos anyag:

Az új szabálykönyv

Az új VSZ

A nyári zsűrifelkészítés anyagai:

1. nap: Változások a 2017-es Szabálykönyvben

2. nap: Hasonló értelmű licit

3. nap: A téves felvilágosítás

4. nap: Jogosulatlan információ

5. nap: Egyéb furcsa esetek (megtévesztés, kijátszott lap, terítés)