Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Nagyiván Gábor - 2022. április 4.

Óriási siker! A magyar nyílt csapat a negyedik helyen jutott tovább! – vb 2022, 7. nap

Nyílt csapatunk a hetedik, azaz még továbbjutó helyről kezdte a vasárnapot, 7 VP előnnyel a kieső helyen állóktól. Az első két meccsen két verhető ellenféllel játszottak fiaink, Dél-Afrikával, illetve Hongkonggal. A selejtezőben az utolsó ellenfelünk a verseny egyik favoritja, Svájc volt. A nők a selejtezőt vezető kiváló lengyel csapat ellen ültek asztalhoz, ezután két verhető ellenféllel találkoztak, Spanyolországgal és a gyengécske Indiával. A magyar női csapatnak már nem volt esélye a továbbjutásra, a 15. helyen álltak, tőlük egy szép búcsújátékot vártunk. (Egy kép az utolsó meccs előttről: Bas Drijver, Winkler, Brink, Szegedi) – Fotó: Talyigás Péter

Az eredmények, vb-vel kapcsolatos információk ezen az oldalon találhatók.

Talyigás Péter beszélgetett Lajos Hankával és Szűcs Villővel (itt is megnézhető):

A vasárnapi magyar eredmények

Nyílt csapat
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–Dél-Afrika 16,26–3,74 (35–8)
Magyarország (Hegedűs–Szegedi, Dumbovich–Winkler)–Hongkong 13,75–6,25 (37–23)
Magyarország (Dumbovich–Winkler, Hegedűs–Szegedi)–Svájc 12,80–7,20 (51–41)

Női csapat
Magyarország (Lajos–Szűcs, Tichy–Zalai)–Lengyelország 3,27–16,73 (28–58)
Magyarország (Tichy–Zalai, Hegedüs–Fischer)–Spanyolország 12,55–7,45 (28–19)
Magyarország (Hegedüs–Fischer, Lajos–Szűcs)–India 16,09–3,91 (64–38)

A Bermuda-kupa (nyílt csapatok) selejtezőjének végeredménye a továbbjutókkal
1. Svájc 312,24
2. Hollandia 307,38
3. USA 2 301,13
4. Magyarország 290,11
5. Anglia 287,30
6. Olaszország 286,03
7. Norvégia 284,53
8. USA 1 272,29

Izgalmas volt a végjáték, az USA 1-nél rezgett a léc, a Dánia–USA 2 mérkőzés utolsó partjain múlt, hogy játszanak-e tovább. Egyetlen meglepetés az utolsó játéknapon is minden meccsét megnyerő magyar csapat kitűnő szereplése, sikerük messze felülmúlta a várakozást. Csak így tovább, fiúk, ez már csodálatos eredmény! Drukkolunk!

A Velence-kupa (nők) selejtezőjének végeredményea továbbjutókkal
1. Lengyelország 352,04
2. Anglia 304,29
3. Svédország 294,70
4. USA 2 294,65
5. Törökország 279,27
6. Olaszország 276,58
7. Dánia 261,10
8. Franciaország 260,14

14. Magyarország 214,82

Ahogy várható volt, Lengyelország lemosta a mezőnyt, de a következő három csapat, Anglia, Svédország és az USA 2 is elhúzott a többiektől. Óriási meglepetés, hogy az USA 1 csak 10. lett és kiesett, de a nagy múltú francia csapat is éppenhogy becsúszott a nyolcadik helyre. A magyar csapatot – én személy szerint – előbbre vártam, azaz bíztam abban, hogy legalább átlagon végeznek. Sajnos ezúttal a realitás győzött. 

A d’Orsi-kupa (szeniorok) végeredménye: 1. USA 1 324,09, 2. Dánia 287,64, 3. Lengyelország 279,94.

Az USA 1 kimagaslott a mezőnyből, „utcával” nyertek. Ők a legesélyesebbek a végső győzelemre. Továbbjutott még Franciaország, India, Svédország, USA 2 és Bulgária.

A Vuhan-kupa (vegyes csapatok) végeredménye: 1. Franciaország 304,85, 2. USA 1 303,58, 3. Belgium 296,71.

Továbbjutott még Lengyelország, Olaszország, Románia, Lettország és Németország.

Buktató indító kijátszás
Már az első leosztásban be lehetett keresni. Melyik lappal indulsz az alábbi licitmenet után?

…..…

…..…

…..…

…..…

Az USA 1–Norvégia meccsen Eric Greco megtalálta a buktató adu indulást, igazolva azt a tételt, hogy csak jó játékos induljon aduval. A folyamatos adu hívások miatt elbukott a 4 kőr, ami 11 IMP-be került a norvégoknak. (Lépegess a Next gombbal!) A teljes kiosztás:

Gém vagy szlem?

A nyílt versenyen négyen, a nőknél nyolcan vették fel a 6 treffet. Ebből azt a konzekvenciát vonhatjuk le, hogy vagy bátrabbak a nők, vagy jobban licitálnak. Persze az is lehet, hogy mindkettő vagy egyik sem. Dumbovich–Winkler csak 5 treffig merészkedett, szerencsére a dél-afrikaiak is. A lengyelek ellen játszó Tichy–Zalai kettős bemondta a 6 treffet. A fiúk kihúzták a partit, nőink kerestek rajta 13 IMP-t.

Nagyszlem

A nyílt versenyen 24-ből 19-en mondták be a nagyszlemet, a nőknél 24-ből 14-en. Fiaink nem mondták be, de szerencsére húzó lett, mert a dél-afrikaiak se. Lajos–Szűcs bemondta és a lengyelek is.

A magyar nyílt csapat simán győzött, azaz hozta a kötelezőt, így bizakodtunk. A nőknél jobbak voltak a lengyelek.

Briliáns ellenjáték

A licit alapján szinte mindenki káróval indulna Észak lapjával, arra nem nehéz teljesíteni. Kőr tízes kezdésre azonban Dél üt az ásszal és treffet hív, és amikor üt az adu ásszal, már „csak” annyi a dolga, hogy kis káróval átadja Északnak az ütést a treff lopás végett (lásd Next gomb). De ki lehet-e találni ezt a szép ellenjátékot? Papíron igen, a gyakorlatban nem nagyon. Nem is találta meg senki. Mármint a nyílt versenyen. A nőknél csak az ausztrálok játszották meg ezt a brillírt, de ahol Kelet volt a felvevő, ott treff indulásra is csak ketten buktattak, kilencen engedték a felvevőt tízet ütni… Sajnos Dumbovich–Winkler kihagyta a gémet, így 10 IMP Dél-Afrikába vándorolt.

Éles gém

Szerencsére Hegedűs–Szegedi bemondta ezt a 22 pontos gémet és teljesítette is, a másik asztalon csak 3 pikkig jutottak az ellenfelek. A svájciak is 4 pikket mondtak, a norvégok nem, így 11 IMP lett az üzlet vége. Azért a felvevőnek meg kellett dolgoznia a teljesítésért, lásd az ábrát és a Next gombot.

A magyar nyílt csapat jó hajrával legyőzte Hongkongot, a nők is megverték a spanyolokat, így az utolsó fordulót nagy-nagy bizakodással vártuk. Nyílt csapatunk a negyedik helyen állt, 17 VP előnnyel vezetett a kilencedik Izraellel szemben, szóval magamban ment a hajrá, magyarok!

Az utolsó forduló előtt a Facebookon Talyigás Péter élőben jelentkezett a helyszínről és megpróbált néhány szót váltani játékosainkkal. De akkora volt a feszültség, hogy senki sem akart a kamera elé állni. Szerintem ebbe a kabala is belejátszott, mert ezután szokott jönni a róka a sajtért. Megbocsátottunk. Akkor meg pláne, amikor Winkler Gábor már az első partiban 10 IMP-t keresett egy kontrázott 3 szan teljesítésével a svájci-hollandok ellen.

A miheztartás végett

A Next billentyűvel lehet követni a lejátszást. Volt olyan állás, amikor Brink meg tudta volna buktatni a felvételt (ha a pikk ász után a kőr ötöst(!) hívja), de a kritikus helyzetben a treff kilencest tette az asztalra és onnan már nem volt nehéz. Hogy miért nem hívtak sose kőrt, az titokban maradt.

Impassz vagy magasítás?
A nyílt tornán 12 pár vette fel a 6 kőrt, ebből heten elbukták Szerencsére Winkler teljesített, Klukowski nem. Így ment a játék a két asztalon (Hajrá, Next gomb!):

Négy leosztás után 27–0 volt az állás ide. A következő hat partiban viszont zárkóztak a svájciak, mert csak ők írtak, és még a következő partit is meg kellett oldani. Szerencsére megoldottuk.

Könnyű szlem?

A nyílt versenyen ezt a szlemet hatan hagyták ki, egy pár 7 kárót bukott. Nálunk mindkét asztalon 6 kárót játszottak. A nőknél az indiai pár 5 kárót vett fel, Lajos–Szűcs hatot, 11 IMP ide. A nőknél is 17–7-re nyert a 6 káró.

Ezután mi írtunk egy nagyot, ők azonban kettőt.

Minden jó, ha jó a vége

Nehezen licitálható lap volt a selejtező utolsó leosztása, talán a 3 szan felvétel lett volna a legjobb. (Klikk a Nextre.)

Klukowski kitalálta, hogy kőrrel kell indulni, hogy Kelet lopjon. Ráadásul a kőr hatossal egyúttal hívásirányító jelzést is adott, káró visszahívást kért (ha Nyugat nem sajnálja a kőr nyolcast és azzal kezd, akkor egyértelműbb lett volna a káró visszahívás). Gawrys lopott, és ha kárót hív, a felvétel keresztlopással hármat bukik. Ő azonban a treff dámában bízott. Erre a felvétel teljesült! Pikk ász, pikk tízes következett, Nyugat ütött, és abban a hiszemben, hogy Keletnél van a treff bubi, kis treffet hívott. Szegedi megköszönte, ütött a bubival és látta, hogy az utolsó adu elvétele után a felvétel már nincs veszélyben. Mivel ütött már négyet, lesz még három aduütése, a káró ász és még kettő az elárult kőr impasszal, ami összesen tíz. Biztos volt a kőr szín és a treff király helyzete, ezeket a lapokat Nyugat tartja. Ha nála van a káró király is, akkor három színben szorul, de nem kell hozzá képzelni ezt a lapot, mert a káró impasszra nincs is szükség, Nyugat anélkül is bajban van. Az alábbi végállásban Dél hív és nem ad ki többet (klikk a Nextre).

Amikor négy lap marad, akkor jön el az igazság pillanata. A káró ászra Klukowski beszorul, treffet nem dobhat, így a végén a kőr kilences lesz a tizenegyedik ütés. Szegedi csak az operátor szerint nem találta meg a játékot, mint utóbb kiderült, összejött a szür a beszorítással. A magyar csapat három győzelemmel zárta az utolsó napot és a selejtezőben a negyedik helyen végzett!!! Gratulálunk, ez óriási siker!

Időközben megtörtént a KO-szakasz párosítása is. Az a szabály, hogy a selejtező első három helyezettje sorrendben választ az 5-8. helyezettek közül és a maradék játszik egymással. Két nap alatt kell lejátszani 48–48 leosztást, a győztes jut tovább.

A KO szakasz párosítása (nyílt verseny):
Svájc–Anglia
Hollandia–Olaszország
USA 2–Norvégia
Magyarország–USA1

Nem kaptunk könnyű ellenfelet, a selejtezőben nem ment ellenük a játék. Ha nyerünk, akkor a Svájc–Anglia győztese jut nekünk.

A KO szakasz párosítása (női verseny):
Lengyelország–Dánia
Svédország–Olaszország
USA 2–Törökország
Anglia–Franciaország

Mire figyeljünk hétfőn?
Természetesen nekünk a Magyarország–USA 1 mérkőzés a legfontosabb, de érdekes lesz a többi találkozó is.

A kezdési időpontok: 10.00, 14.00 és 16.45.


További cikkek ebben a témában