Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Az MBSZ meghirdeti a VIP Tagság lehetőségét – Gazdálkodási kihívások II.

A szövetség gazdasági helyzetéről, kereteiről, terveiről szóló cikksorozat 2. részében igyekszünk a jelen kilátásai mellett a fenntarthatóságról is gondolkodni. Ehhez fontos különválasztani a gazdálkodás alapfogalmait. A működés, a nemzetközi versenyeztetés és a sportágfejlesztés területeit gazdasági értelemben is el kell határolni egymástól. Az előző cikk végén jeleztük, hogy érdemi konstruktív gondolatokat örömmel fogadunk a témában. Köszönjük a már beérkezett javaslatokat, mindegyiket érdemben végiggondoljuk – és folyamatosan várjuk a további ötleteket is.

Működési költségek
A működésünkre az elmúlt 18 évben, mióta sportági szakszövetséggé váltunk, jellemző volt, hogy állami szubvencióval (és eseti magánadományokkal) éppen fenntartható gazdálkodású nonprofit szervezet volt az MBSZ. Olyasmi, mint mondjuk a tömegközlekedés mindenhol a világon: állami támogatással és a bevételi díjak összességével nullszaldóra hozható éves működésben, de fejleszteni már csak további állami/EU-s/Norvég Alap stb. támogatással lehet. Mostanra azonban kettős prés alá került ez a működési egyenleg: a csökkenő taglétszám csökkenő bevételeket jelent, miközben a két fő működési költségnemben jelentős, „piacibb” (de még mindig nem piaci) ugrást vagyunk kénytelenek megfizetni a változatlan (létszámunk okán csökkenő kilátású) állami szubvenció mellett.

A 2022. január 19-i közgyűlésen bemutattuk a résztvevő tagegyesületek képviselőinek a 2022-es gazdálkodás előrejelzését. Érdemi, konstruktív elemzés folyt két órán keresztül, elhangzott többször, hogy „megértjük a szövetség helyzetét”. Ennek lett az eredménye a konszenzusos döntés a tagdíj emelésről, melyet szükséges, de nem elégséges lépésként írtunk le az első cikkben. A bemutatott pénzügyi pálya lényege, hogy egy páratlan évben (értsd: nincs Eb, vb, ifjúsági Eb, vb kiadás) az éves fix kiadás (versenyterem bérleti díja és közműszámlái, főállású alkalmazott teljes költsége a jelen hazai átlagjövedelem alatti bérezéssel, EBL, WBF éves tagdíjak, telefon-internet-nyomtató-irodaszer, létesítmény biztosítása stb.) mintegy 32 millió forint éves költségtömeget eredményeznek, mellyel szemben a bevételi oldal (megemelt éves tagdíjakkal számolva, továbbá területi és országos bajnokságok, kupa nevezési díjai, állami működési támogatás, Récsei albérleti díjak – MTK, büfé) várhatóan mindössze 23-24 millió forint lesz (a pontos érték a nevezési és tagdíj fizető létszám függvénye). Tehát a könnyebb, páratlan évben is 8-9 millió forint működési deficitet jelent mindez! Ez nyilván fenntarthatatlan gazdálkodási pálya. (Részletek a cikk végi táblázatban.)

A fenntarthatatlan pálya középtávú kilátásaihoz még rögzíteni kell azt is, hogy a mostani versenyterem bérleti díja sem „piaci átlag”, hanem annak az 5 éves bérleti futamidőre vetítve a mai átlagár kb. 40 százaléka.

Nemzetközi válogatott versenyek költségei
A páros években a fentebb sorolt nemzetközi versenyekre delegálunk válogatottakat. A magyar csapatok minél sikeresebbek, annál inkább eltűnik a páros és páratlan év fogalma a magasabb éves teljes költségszinten állandósulva, mivel egyik évben Eb-n sikeresen szerepelve a következő évi vb-re nyernek indulási jogot. És noha a nyílt és női kategóriában most először történt ez meg, ifjúsági kategóriában már négyszer is sikert az elmúlt 20 évben a vb-kvalifikáció. A szövetség régi hagyománya és sportszakági küldetésének lényegi része a válogatottak támogatása. Felnőtteknél a minimum a nevezési díj átvállalása (ökölszabályként felnőtteknél ez 800 ezer Ft (Eb) csapat, 1,5 millió Ft (vb) csapat, az utánpótlásban az előbbi tarifák kb. negyede). A hagyomány része még továbbá az ifjúsági csapatok utazás, szállás, étkezés költségeibe minél nagyobb arányban beszállni a szövetség kasszájából.

Idén ugyanakkor páros + páratlan Covid-torlódás év van, potenciálisan két felnőtt vb-csapat, két felnőtt Eb-csapat (eddig a nyílt és a női csapatok díját állta a szövetség, vegyes és szeniorét már nem tudta támogatni forrás hiányában) és öt ifjúsági Eb-csapat nevezési díj „potenciállal” nézünk farkasszemet igencsak tanácstalanul.  Ez mintegy 5,5 millió  Ft nevezési díjtömeg, az ifjúsági egyéb költségtérítést pedig 4,5 millióra becsüljük. Ez tehát 10 millió Ft, melyre jelenleg nem látunk forrást. Ugyanakkor ez az a terület, ahol van esély további állami támogatási kérelemmel sikerrel járni. Ha nem kapunk (korábban sosem kapott ilyet MBSZ), akkor mitévők legyünk, rúgjuk fel a hagyományainkat?

Fejlesztési támogatások
Korábban ritka hollónak számított, hogy az MBSZ nyílt pályázatokon további forrásokat nyerjen, volt számos próbálkozás, de ritkán került vonal fölé egy-egy projekttervünk. Ebben 2020 óta voltak nagy előrelépések. Kaptunk jelentős sportágfejlesztési támogatást az Emmi sportállamtitkárságától két alkalommal is már, melyből a Kolibri-programot, -tábort, -tananyagfejlesztést, -toborzást, iskolai szakköröket finanszíroztunk (2021. december 31-i elszámolhatósággal). Továbbá nyertünk egy jelentősebb civil pályázati támogatást honlapfejlesztésre és oktatási portál integrációra, melyet idén december 31-ig kell megvalósítanunk és elszámolnunk.

Pályázunk még idén felnőttképzésre és toborzásra klubokkal együttműködésben, hogy tovább erősítsük a versenyzői létszám fejlesztési törekvéseket.

Az öröm mellett a kötöttségeket is ismerni kell. Általánosságban, ahogy pl. az Európai Unió is ad támogatást egy kisvárosi uszoda és gyógyfürdő felépítésére, a nyitás utáni működési költségekre (bérek, takarítás, karbantartás, amortizáció pótlása stb.) már nem ad egy centet sem, mert a pályázat feltétele, hogy fenntartható projekteket kell megvalósítani, azaz rentábilis működési költség versus bevétel egyenlegű fejlesztésre lehet csak pályázni. Az elnyert pályázataink támogatási szerződései is szigorúak: nem költhetünk belőle a jelen cikk elején vázolt mindennapi működésünkre.

Ez a működés és fejlesztés dichotómia a gazdálkodás régi természete, számos leképeződése van („rendszeres kiadást csak rendszeres bevételből”, OPEX/CAPEX stb.), a magánéletünkben is elválasztjuk a közműszámláink havi költségét az 5-10 évente esetleg lecserélésre kerülő autónk beruházási (fejlesztés, amortizáció pótlás) költségétől, utóbbira kapunk is hitelt pénzügyi cégektől, előbbire már nem igazán: az alapműködésed fedezetét elvárják, és ha van rendszeres megtakarításod, a fejlesztéseidre kapsz hitelt és havonta a megtakarítható jövedelmedből törleszted.

Jelen állapot szerint bármennyi fejlesztési támogatást is nyerünk el, attól még nem válunk rövid távon (néhány éven belül) önfenntartóvá. A fejlesztéseink középtávú eredménye az kell legyen, hogy a bevételeink növekednek, mert kinevelünk újabb tag- és verseny nevezési díjat fizetni tudó versenyzőket.

A versenynevezési díjak mértékéről
Kaptunk néhány negatív visszajelzést a kúszó emelésről, mely a legutóbbi MP-bajnokságra már 30 százalék volt. Ugyanakkor mi úgy látjuk (és szerencsére sokan egyetértenek velünk), hogy érdemes ezeket a díjakat nem önmagukban szemlélni, hanem arányosítással összehasonlítani más sport, szórakozási, kulturális tevékenységek költségével. Például. A legdrágább I/A osztály 33 000 Ft két főre, 8x4 óra időtöltésre, azaz bő 2000 Ft/fő/4 óra. Ma egy nézői sport belépő 2 órás időtöltésre 4-5000 Ft, egy teniszpálya egy óra bérleti díja szintén 4-5000 Ft / fejenként 2-2500 Ft, egy mozijegy 2 órára 1800 Ft, egy színházjegy 2 órára 4-5000 Ft stb-stb. Ezen az alapon a bridzs továbbra is mindannyiunk messze legolcsóbb szervezett időtöltése fajlagosan. Látható, hogy a kúszó emelés észszerű folytatásával is sokáig fennmarad ez a legolcsóbb alternatíva.

VIP Tagság meghirdetése az önfenntartás megteremtésére
Szeretnénk a nyugati bridzs társadalmak mintájára bevezetni egy új tagsági kategóriát.

Legyél te is az MBSZ VIP Tagja, támogatója 2022-ben! Támogasd a szövetséget – általad választott mértékű éves adománnyal!

  • VIP Támogató: 12 ezer forint
  • Gém erejű támogató: 18 ezer forint
  • Szlem erejű támogató: 40 ezer forint
  • Nagyszlem erejű támogató: 100 ezer forint

Aki megteheti és egyetért a közös törekvéssel (a fenntartható működési gazdálkodásra törekvéssel, azaz a túléléssel), arra kérjük, hogy magánszemélyként támogassa éves adománnyal a szövetséget:

  • banki utalással
  • „VIP adomány” közleménnyel
  • a 10102093-56560200-01004005 számlaszámra.

Támogatóinknak publikus (honlap, versenyterem, Bridzsélet) névlistán (kategória szerinti névlista csak az adomány összege nélkül) szeretnénk majd megköszönni az adományukat! Egyelőre többet nem tudunk felajánlani, de ez az új formátum a következő években a támogatók számára akár extra szolgáltatások bevezetésére is lehetőséget adhat majd.

A 2022-es év működési költségvetésének áttekintő táblázata
(nem tartalmazza a fejlesztési és a nemzetközi válogatott versenyek tételeit)

*a táblázat célja egy év működési gazdálkodásának bemutatása általánosságban, mely a jelenség (veszteség) ismétlődő jellegét mutatja be, ezért nem szerepel benne az MP bajnokság ismételt bevételi lehetősége 2022. december elején, mivel egy évben ezzel a bevétellel egyszer indokolt számolni
**idén biztosan 4 hetes tud már csak lenni, itt lehet egyenlegjavító hatás 2023-ban, ha már a pandémia végével a 8 hetes bajnokság megtartható lesz

Ha kérdésed van a témában, küldd el a gerikova17KUKACgmailPONTcom címre Kovács Gergely főszerkesztőnek; tervezünk egy interjút a témában, amin feltennénk a tagságot leginkább foglalkoztató kérdéseket.