Barion Pixel
HUEN

Kezdőoldal

Koltai Gábor - 2010. november 4.

Ne kapkodj! (VIII.) - csb I/A 8. forduló

Már az első két partiban gondjaink akadtak, aztán később ez csak fokozódott.
 
 
 
 
 
 
 
 
Csapjunk bele, itt van rögtön az 1. leosztás:


Milyen lapja van a partnerünknek? Már két király elég lehet a 4 pikkhez, ha 6-4 elosztása van, de jóval több is kevés lehet, ha egyenletes a lapja. Ebben a szituban még szingli pikkünk is lehet, tehát a két pikk figura több annál, mint amire a partnerünk számít. Feldobtunk egy féldollárost, és mivel leesett, ezért passzoltunk a 2 pikkre.

No de jön egy kis segítség, 3 káróval kinyitják a licitet, és két passz után megint mi jövünk. Ha a partnerünknek ötös pikkje és egyenletes lapja van, akkor ez a 3 káró nem lesz meg. Ha meg hatos pikkje van, akkor meg rá kellene mondani a 3 pikket, hiszen kis szerencsével még a gémünk is benne lehet. De akkor miért nem licitált a hatos pikkjével még egyet? Talán arra vár, hogy nyilatkozzunk: szingli kis pikkünk van vagy két figurás?

Mielőtt összetörnénk a fejünket, elárulom: mindkét megoldás jó, a kontra és a 3 pikk is. Az előbbi biztos 300, az utóbbi nagyon valószínűen 420-450 _esetleg 590-690_, és nagyon valószínűtlenül
50 _ 100_

A másik lappal persze már előbb be lehetett volna bombázni vaktában a 4 pikket, ami önmagában is elég rosszul festhet ennél bénább adutámogatással, ráadásul most kivételesen a nagygáblin keresztüli káró indulás sokat segít _odaát elbuktatták a gémet kőr indulásra_.

Aki egyedül gémet mondott, vagy van olyan fegyvere, amivel tudja licitálni a hatos pikket elosztásos lappal – az általában teljesítette a 4 pikket, de két helyen még 3 szant is csináltak, amiben elég érdekes felvevő és ellenjáték helyzet alakulhatott ki.

Észak a felvevő és kis káró az indulás
talán látszik, hogy a  királyt a legjobb rögtön megütni, és pikket hívni. Mi ebben az érdekes?

Ha nem félünk azoknak a kritikáitól, akik utólag mindig nagyon okosak, akkor bizony a dámát kell hívni _szingli királyra nem ez a legjobb_.

Ha a pikk ász után hívjuk a dámát, akkor azt egy türelmes ellenjátékos szépen kihagyja a harmadik királyából, majd amikor a harmadik pikkbe a partnere a káró bubit teszi, akkor heves számolgatásba kezd. Ha folytatja a kárót, akkor minimum öt pikk, két treff és két káró ütést visz el a felvevő, tehát fordulnia kell. De ha a dubló királlyal ütik a pikk dámát, akkor is rá lehet jönni, hogy van még egy káró fogás, hiszen meg se próbáltuk ütéskiadás nélkül felgöngyölni a pikk színt.

Ha a második ütésben a pikk ász helyett a dámát hívjuk, akkor pedig még a mögöttünk lévő dubló pikk királyt is elfoghatjuk, de a kilencedik ütést jelentő káró dámánkat simán le tudjuk hívni, ha a pikk dámánkat megütötték _remélhetőleg nem a szingli királlyal_.
Most sokkal nehezebben hagyja ki ezt a pikk dámát a sor végi ellenfél, hiszen a partnerénél lehet a pikk ász, és akkor az első pikket neki kell megütni.

A mezőny a 2. leosztásban jól vizsgázott kapkodásból:


Nyolc helyen játszottak 3 szant, a többség valószínűleg ebben a licithelyzetben gémet mondott, és nem gondolt olyan lapokra, amikkel a 6 treffnek kicsit több az esélye, mint a 3 szannak. Mi a legjobb licit az adott helyzetben? 2 pikk? 2 szan? 3 treff?

Az adott partiban mindegy, normális esetben a 3 szannál jobb esélyű 5 treff lesz a vége. A történeti hűség kedvéért: hat helyen pikk indulásra megélt a 3 szan, két helyen _nálunk is_ kőr indulásra elbukott.

A 6.partiban is észnél kellett lenni.

2 treff indulásunk után mit mondjunk a partnerünk 2 kárójára? Ezt a pikk színt nem kell szégyellni, mégis jobb, ha egyenletest licitálunk, hiszen akkor valószínűleg mi leszünk a felvevők mindenben.

Ha a 3 szanunkra a partner 4 káróval transzferálja a kőr színét, akkor álljunk meg egy pillanatra. Az ötödik bubiját mondta be? Ugye nem? Nagyon szlemszagú a helyzet, valamit vegyünk elő a tárházunkból, de ügyesnek kell lennünk, hogy végül is mi legyünk a felvevők a kőr szlemben.

Ellenünk szépen licitáltak, kihasználva egy erre a lapra kitalált konvenciót: 2 kőrt, majd a két pikkre két szant mondtak 25+ egyenletest ígérve, majd a transzferre előlegezett kulcslicittel mutatták be a szlemgyanús kezet. A konvenció most automatikusan a jó kézbe irányította a szlemfelvételt, szerencsére _nekünk meg sajnos_ éppen nem pikkjük volt, hanem kőrjük.

Igazán rosszul az járt, aki a 2 treff indulás után bemutatta a pikkjét, majd a partnere 3 kőr licitje után kőrben mondott szlemet. Annál még az is jobb lett volna, ha 6 pikkre vállalkoznak, a jó kézből játszott 6 szanról nem is beszélve.

A 18. leosztás is izgisen alakulhatott azokon a helyeken, ahol 6 káró volt a felvétel treff indulásra. Ebben a felvételben 3
1 volt a teljesítés-bukás arány.


A felvevők ütötték az indulást a kezükben, és kihívták a káró bubit vagy a dámát.

Aki a dámát hívta, annak az lehetett a terve, hogy majd lehívja a bubit is, és arra játszik, hogy 4-2 pikk esetén a dubló pikk mellett a káró is dubló lesz. Ezzel szemben még arra is lehet játszani, hogy nem hívunk több adut, hátha előttünk dubló a pikk. Ekkor a harmadik pikk hívásba belelophatnak a tízessel vagy a kilencessel _a nyolcas jött elsőre_, és akkor is teljesíthetünk, ha a hármas aduból tették ezt, de akkor is, ha a dublóból. A második esetben impasszt kell adnunk a hiányzó középlap ellen, az elsőben meg beejteni.

A másik játék a káró bubival ütésben maradva kis kárót hívni, és tőlünk a balra lévő adu ász esetén már 4-2 pikkre is megvagyunk. Ha a káró bubinkat élről megütik az ásszal _de nagy játék_, akkor még találgatnunk kell, ha a sor végén hagyják ki _ott meg az a jó_, akkor meg marad a 3-3 pikk vagy az egy kézben lévő két nemes szín esélye.
Nem tudom, hogy zajlottak az események másutt, de kis jóindulattal arra se emlékszem, hogy az asztalunknál hogy is történt...

A 24. parti meg ékes bizonyítéka annak, hogy egy közbeszólás mekkora segítséget is jelenthet az ellenfélnek.

Általános mansban történt első helyes 1 pikk indulásunk után 4 kőrt játszunk treff hármas indulásra, készítsünk tervet:
a_ ha az ellenfél végig passzolt
b_ ha tőlünk balra 2 káróval közbeszóltak

Az a_ esetben tucatnyi terv közül válogathatunk több-kevesebb sikerrel, míg a b_ esetben nem tudunk olyan játékot kitalálni, amire ne lennénk meg.